Vrže, skřípe, nebo loupe vaše tělo? Toto jsou zvuky, kterým byste měli rozumět a dbát na jejich význam.

0
(0)

Dalibor , 07. 12. 2020

Někdy z našeho těla vyjdou zvuky, které nám nejsou úplně příjemné. Není nic horšího, když na nás v okamžiku naprostého ticha například v kostele nebo v divadle přijde škytavka nebo nám začne kručet v žaludku. Nemá ale smysl nikomu nic vysvětlovat, protože se to může stát komukoliv. Je lepší pochopit, jak vlastně naše těla fungují.

Může nás překvapit škytavka nebo kručení v žaludku

Škytavka je nedobrovolná kontrakcí bránice. Opakuje se to každou minutu několikrát. V tom případě se hrtan náhle uzavře ze vzduchu proudícího do plic a tak vydá podivné zvuky. Škytavka se objevuje, když někdo jí nebo pije příliš rychle nebo se špatně nadechne. Způsobí to také nadměrná konzumace alkoholu, sycenými nápoji, přejídáním, stresem nebo náhlými změnami teploty. Škytavka může ale značit vážná onemocnění, jako je:

  • Rakovina
  • Infekce
  • Mrtvice
  • Problémy s nervovým systémem

Jestli vás škytavka trápí delší dobu, zkuste zadržet dech na deset vteřin, pak se napijte studené vody a dejte si lžičku cukru.

Určitě znáte někoho, kdo si pravidelně lupe prsty na rukou, kroutí kotníky nebo krk. Pokud to děláte, určitě se nezaděláváte na artritidu. Tento zvuk pochází z pohybu tekutiny mezi dvěma kostmi. Vznikne vakuum a vnikne synoviální tekutina. Tento praskající zvuk je neškodný, pokud vás ale prsty bolí, je dobré se obrátit na lékaře.

Kručení v žaludku způsobuje hlavně hlad, ale může to být také konzumací příliš sladkých potravin. Zvuk je způsoben diletujícím gastrointestinálním traktem, tyto svalové kontrakce pomáhají rozkládat potraviny. Stačí se jen malinko najíst, abyste kručení v břiše zabránili.

Zvoní vám v uších? Můžete mít infekci

Ke zvonění uší dochází hlavně před spaním v noci, může to naznačovat ztrátu sluchu. Možná jste o tom ani nevěděli nebo jste si nevšimli, že máte se sluchem problém. Může to být vyvoláno infekcí, velkým množstvím ušního mazu, zraněním, ale také si dejte pozor, můžete mít nějaký druh nádoru. Tento problém zhoršuje konzumace kofeinových a alkoholických nápojů, stres a kouření. Jestli vám píská nebo zvoní v uchu delší dobu, vyhledejte odborníka.