Co všechno může způsobit nedostatek vitamínu D

0
(0)

Dalibor , 26. 03. 2021

Vitamín D je důležitou živinou, která se podílí na správném zpracování důležitých minerálů, jako jsou vápník či hořčík. Na rozdíl od jiných látek je možné kromě běžného přijímání ze stravy se vstřebává také kůží ze slunečního záření. Vitamín D je nezbytný pro správný růst kostí, proto je jeho doplňování doporučováno nejen u dospělých, ale zejména u dětí. Dostatečnou hladinu vitamínu D je potřeba udržovat po celý život, abychom účinně předešli fyziologickém změnám kostní hmoty, ale také jiným problémům.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu D

Nedostatek vitamínu D může zapříčinit řadu neduhů a projevovat se především bolestivými stavy, ale také psychickými problémy.

Nedostatek hořčíku a bolest hlavy

Nízká hladina vitamínu D způsobuje sníženou schopnost těla metabolizovat hořčík. Ten zodpovídá především za bolesti svalů, ale také migrény. Doplněním vitamínu D vhodnými doplňky nebo pobytem na slunci společně se zvýšeným příjmem hořčíku lze dosáhnout výrazné zmírnění migrenózních stavů. Bolesti svalů způsobené nedostatkem hořčíku mohou vést také ke zvýšené pohybové únavě.

Nespavost a deprese

Nedostatek vitamínu D působí také na nervový systém a ovlivňuje fungování mozku. Nízká hladina se může projevovat depresemi nebo problémy se spánkem, podporovat úzkosti nebo prohlubovat psychickou nerovnováhu.

Bolesti kostí a kloubů

Kromě hořčíku se vitamín D podílí také na metabolizování kortizolu a vápníku. Při jejich nedostatku dochází ke zhoršování kvality kostní a kloubní hmoty, a implicitně i pohybových schopností. Obdobně se může nízká hladina vitamínu D podepisovat na bolesti zad – páteře, která neposkytuje tělu dostatečnou oporu.

Jak správně přijímat vitamín D

Ideální doplňování vitamínu D probíhá nejen konzumací potravin a doplňků, ale i ze slunečního záření. Člověk by měl především ve slunečních dnech podnikat alespoň krátké procházky. Při velmi nízké hladině pobyt na slunci prodlužovat. Potravinové doplňky je nutné kombinovat také s minerály, jejichž metabolizování chcete podpořit.