Co vás čeká během menopauzy a jak zmírnit obtíže?

0
(0)

Tomáš , 26. 08. 2021

Menopauza se může objevit u žen všech věkových kategorií, nejčastěji k ní ale dochází mezi 45 a 55 lety života. Nejčastějším příznakem nástupu menopauzy je absence menstruace, i když to samozřejmě není jediná změna, která ženy čeká. V závislosti na mnoha faktorech, jako je sociální postavení, komorbidity nebo životní styl, mohou ženy prožívat toto období různými způsoby.

Únava a pocení jsou nejčastějšími příznaky

Až 90 % žen jako symptom uvádí zvýšenou únavu a prodloužení doby k potřebné regeneraci. To má za následek snížené množství síly nebo celkově horší fyzický stav. Mezi další nejčastější problémy, na které si ženy v tomto období stěžují, patří návaly horka a nadměrné pocení. Návaly horka se objevují zpravidla ve večerních hodinách a dochází k nim kvůli nestabilním teplotám těla. Najít příčinu je přitom často velmi obtížné.

Večer nebo v noci během spánku také často dochází ke zvýšenému pocení, podobně, jako tomu je u horečky. To samozřejmě negativně ovlivňuje kvalitu spánku, v krajních případech se může dostavit i nespavost. Přes den pak takové stavy vyúsťují v malátnost a zvýšenou úroveň stresu. To samozřejmě také způsobuje prudké změny nálad. Tento příznak úzce souvisí s hormonální nerovnováhou, kterou tělo prochází.

Tělo přibývá na váze

Jedním ze znatelných symptomů menopauzy je i zvyšování tělesné hmotnosti, často neopodstatněné jakýmikoliv vnějšími nebo vnitřními faktory. Z toho je jasné, že menopauza nepředstavuje jen zátěž pro tělo a fyzičku, ale také pro psychiku ženy. Důležitá je proto informovanost. Lékař by měl vždy adekvátně informovat pacientku o tom, s čím se v tomto období bude potýkat a jak stav zvládnout.

Zvládnout období menopauzy pomohou doplňky stravy s obsahem vitamínů D3, B6, B12, C a E. Měly by obsahovat také zinek a případně extrakty z bylin, například z kotvičníku, anděliky, ašvagandy nebo maca prášku. Základem je zdravý životní styl a dostatek pohybu. Jídla by měla být nepálivá a málo kořeněná, je také vhodné omezit konzumaci tučného masa a sýrů.