Co vám lékař nepoví: jednoduché recepty pro odhlenění. Už nemusíte pro léky.

0
(0)

Dalibor , 03. 10. 2020

Pomalu ale jistě přichází podzim se svým pošmourným počasím, deštěm… a nachlazením. S rýmou přichází ruku v ruce také zahlenění a vlhký kašel. Nejde o závažný problém, ale ani o nic příjemného, a někdy trvá dlouho dobu, než se veškerého usazeného hlenu zbavíme. Pokud vás trápí zahlenění, můžete zkusit některý z našich jednoduchých návodů na přírodní nápoje, které vás rychle postaví na nohy a pomůžou s odkašláváním.

Není třeba běžet do lékárny, dejme šanci bylinkám

Při akutních problémech je jistě nejrychlejším řešením zajít do lékárny a koupit si sirup na odkašlávání. Stejnou službu nám ale mohou udělat i mnohé bylinky, namátkou například:

  • lékořice,
  • tymián,
  • fenykl,
  • šalvěj,
  • jitrocel.

Zásadní je naředit hleny, aby se vám lépe vykašlávaly, bez dodržování pitného režimu to tedy nepůjde. I tady se vyplatí pití bylinných nálevů a výluhů.

Čajové směsi pro usnadnění vykašlávání pro děti i dospělé

Základním a zároveň nejjednodušším receptem je lipový čaj. Ten zároveň napomáhá pocení, kterým tělo bojuje s viry. Můžeme zalít jednu lžíci sušené bylinky půl litrem vody a nechat 15 minut vyluhovat, po mírném vychladnutí osladit medem a přidat citron. Můžeme popíjet průběžně nebo si dávat po lžičkách pro zklidnění vždy, když se blíží záchvat kašle. Můžete vyzkoušet i zajímavý recept s cibulí. Tu nakrájíme na malé kousky a vložíme do hrnce, kde ji přelijeme litrem studené vody. Necháme dojít do bodu varu a vaříme deset minut. Poté hrnec sundáme ze sporáku a přidáme jednu lžíci sušeného tymiánu. Necháme stát alespoň 15 minut. Můžeme dochutit medem, vypít ihned nebo dávkovat po lžičkách. Bylinnou směs pro usnadnění vykašlávání si můžeme připravit i ze sušené divizny, plicníku, podbělu a jitrocele. Všech bylin by měl být stejný poměr. Dvě lžičky těchto bylinek zalejeme 250 ml vroucí vody, necháme louhovat přibližně deset až patnáct minut. Všechny uváděné čaje by se měly užívat do té doby, než problém úplně vymizí.