Neignorujte barvu svojí moči, může hodně vypovědět o vašem zdravotním stavu a odhalit nemoci.

0
(0)

Dalibor , 12. 09. 2020

Barva moči signalizuje několik specifických aspektů vašeho zdravotního stavu. Kromě aktuální hladiny vody v těle, jež je nezbytná pro jeho správné fungování, může být barva moči také identifikátorem rozvíjející se nemoci. Moč odvádí z těla nepotřebné nebo škodlivé látky, které jsou metabolismem a imunitním systémem vylučovány z krve prostřednictvím ledvin. Pozorné sledování barvy moči vám může pomoci odhalit nepříjemné změny v organismu, jež byste neměli zanedbávat.

Jak se v moči projevují různé neduhy

Moč může mít různou barvu – od téměř průhledné a slabě žluté až po velmi tmavou a zakalenou. Každý z barevných projevů moči je spojen s určitým typem látky, jež je z těla vylučována jako odpad. Na co byste tedy měly dávat pozor?

Průhledná a velmi málo zbarvená moč

Je-li moč bez barvy, znamená to, že přijímáte více tekutin, než vaše tělo potřebuje – je tedy vylučována převážně voda bez jakýchkoliv dalších látek. Přestože je dodržování pitného režimu důležité, nemá se nic přehánět a pokud produkujete transparentní moč, měli byste pití raději omezit, jelikož si tak z těla odplavujete potřebné živiny a zároveň přetěžujete ledviny. Na druhou stranu, je-li příjem tekutin standardní a moč zůstává průhledná a bez barvy, může to indikovat špatnou funkci ledvin.

Světle žlutá moč

Zdravá moč má světle žlutou barvu – znamená to, že ledviny fungují správně a proces čištění krve probíhá bez problémů. Zároveň pravděpodobně nedochází k odlučování škodlivějších látek. Pokud je vaše moč světle žlutá, je váš zdravotní stav velmi pravděpodobně dobrý a dodržujete správný pitný režim.

Tmavě až medově žlutá, hnědá moč

Výraznější zbarvení do žluta znamená nedostatečnou hydrataci organismu. Ledviny sice pracují správně, ale nemají dostatek vody k promývání. Máte-li moč hustší a tmavší, měli byste zvýšit příjem tekutin, aby se dostala na normální barevnost. Při nízké hydrataci může docházet ke špatnému odvádění nežádoucích látek, které se mohou dále usazovat v močových cestách nebo dlouhodobě vytvářet ledvinové či močové kameny. Pokud přejde barevnost až do hnědé, je to znakem dlouhodobé nízké hydratace organismu, při níž již může docházet k selhávání jater.

Narůžovělá až načervenalá moč

Pokud má moč nádech červené a nejedli jste v poslední době potraviny s vysokým obsahem červeného barviva (řepa, lesní plody), pravděpodobně se v ní nachází krev. Může to být důsledek poranění močových cest, ale také symptom vážnějšího onemocnění. V takovém případě raději navštivte lékaře.

Namodralá či nazelenalá moč

Nádech modré či zelené barvy v moči se vyskytuje velmi zřídka a jeho příčinou může být obsah látek v různých medikamentech, ale také barvivo v potravinách. Pokud se objeví bez příčiny, měli byste rovněž okamžitě vyhledat lékaře.