Co se stane vašemu tělu, pokud budete jíst 2 vajíčka denně

0
(0)

Dalibor , 20. 01. 2020

V minulosti se věřilo, že cholesterol nacházející se ve vajíčkách zvýší hladinu cholesterolu v krvi a tím může vašemu zdraví uškodit.

Nicméně nejnovější vědecké poznatky tato tvrzení vyvracejí. Studie totiž zjistili, že pokud cholesterol z vajíček vstoupí do vašeho organismu, tělo automaticky sníží produkci vlastního cholesterolu.

Jak je to s cholesterolem a zdravím?


Měli byste také vědět, že cholesterol není něčím škodlivým, čeho byste se měli bát. Naopak, je pro tělo životně důležitý a bez něj by život nebyl možným.

Má například kritickou roli při produkci hormonů jako jsou testosteron, estrogen či kortizol.

Kromě toho, cholesterol tvoří součást buněčných membrán, účastní se syntézy vitamínu D či tvorby trávicích šťáv, které podporují trávení, obaluje nervové buňky, zaceluje poškozené stěny cév a plní mnoho dalších funkcí.

Bez něj by prostě nedokázali fungovat naše buňky, orgány ani tělo jako celek.

Jedna současná studie zkoumala, co udělá konzumace 1 až 3 celých vajíček denně s těly lidí.

Zjistila, že u 70% z účastníků studie neměly žádný negativní vliv na hladinu cholesterolu v krvi. U ostatních došlo jen k malému zvýšení špatného LDL cholesterolu.

Jediná skupina, která byla ovlivněna pravidelnou konzumací vajíček, byly cukrovkáři. U nich se částečně zvýšilo riziko onemocnění srdce.

Závěr byl však takový, že téměř všechny negativní předsudky o vaječných žloutcích je možné zamítnout. Na druhé straně, studie prokázala zdravotní přínosy jejich denní konzumace.

Zdravotní přínosy pravidelné konzumace vajíček


Vajíčka jsou plné velmi prospěšných látek a tím pádem poskytují tělu mnohé zdravotní přínosy.

Jak víme, obsahují velmi kvalitní bílkoviny. Mají také vysoký objem cholinu - látky kritické pro správnou funkci mozku.

Podle posledních statistik až 90% obyvatel má nedostatek cholinu.
Z dalších prospěšných látek obsahují vajíčka hlavně vitamíny skupiny B, včetně B12 a kyseliny listové, vitaminy A, D a E, vápník, fosfor, síru, železo, draslík, zinek, měď, selen a nakonec i lutein a zeaxanthin (zdraví očí).

Nesmíme zapomínat ani na vysoký obsah pro náš organizmus extrémně důležitých omega-3 mastných kyselin.

Kdy a kolik vajíček konzumovat?


Vajíčka byste měli konzumovat denně, hlavně ráno. To zajistí, že se budete déle cítit sytý.

Zvláště důležité je to tehdy, když se pokoušíte zhubnout a neustále musíte bojovat s pocitem hladu.

Vajíčka vám pomohou zhubnout, protože obsahují poměrně málo kalorií a také proto, že jsou plné zdravých bílkovin a ostatních nutričních látek.

Nejlepší přínos vám poskytnou 2 vajíčka denně. Toto množství se považuje za bezpečné a navíc z nich získáte ideální množství živin.

Některé z těchto živin dokonce pokryjí čtvrtinu až polovinu celodenní doporučené dávky, například bílkoviny, fosfor, selen, vitamíny B5 či B12.

👍 Tento návod je užitečný