Co se stane vašemu srdci, když budete pít hodně energetických nápojů

0
(0)

Dalibor , 11. 02. 2020

Kofein nabízí mnoho zdravotních přínosů jako je například zmírňování bolesti hlavy, zlepšování mentální bdělosti či dokonce zmírnění příznaků některých chronických onemocnění jako jsou cukrovka nebo astma.

Avšak přínosy kofeinu se přemění na pohromu, pokud se přidá do energetických nápojů plných cukru, umělých stimulantů, toxinů a dalších přídavných látek.

Energetické nápoje a jejich vliv na srdce


Jak se zdá, energetické nápoje vytvářejí pro srdce a celý kardiovaskulární systém chaos, který se může skončit až srdečním infarktem.

Bohužel, toto byl i případ Coryho Terry, 33 letého otce z amerického Brooklynu, za smrt kterého může konzumace Red Bullu - jednoho z nejpopulárnějších energetických nápojů.

Jak uvedla jeho matka pro deník New York Daily News:

"Terry byl aktivní mladý muž, nekuřák, který denně pil uvedený energentický nápoj.

Pil to neustále. Říkával, že ho to vždy povzbuzovalo a dodávalo mu sílu. "

Známý zdravotnický portál Mayo Clinic nedávno publikoval studii, která zjistila, že energetické nápoje typu Red Bull mohou lidem s nějakým problémem kardiovaskulárního systému způsobit velké potíže.

Dokonce i u zdravých lidí může vést ke vzniku nebezpečných příznaků.

Co zjistila studie


Jedna studie zahrnovala 15 lidí konzumujících 2 plechovky neidentifikovatelného energetického nápoje denně (podobného Red Bullu co se týče složení) během jednoho týdne.

U těchto lidí docházelo ke zvýšení krevního tlaku o 8% již do 4 hodin po konzumaci nápoje a na konci týdne jejich krevní tlak byl zvýšen trvalo až o 10%!

Navíc, srdeční tep účastníků studie se zvýšil o 8% za začátku a o 11% na konci týdne

Uvedené faktory - frekvence srdečního tepu a krevní tlak jsou dvěma faktory, které zvyšují riziko srdečního infarktu. Navíc vysoký krevní tlak může poškodit cévy v mozku, což pak vede k možnému vzniku mozkové mrtvice.

Také se zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin, které obdobně mohou přivodit tak srdeční infarkt, tak mozkovou mrtvici.

Složení energetických nápojů


Abychom dokázali ilustrovat vliv energetických nápojů na kardiovaskulární systém, musíme zvážit jejich běžné složení.


Kromě již zmíněného cukru obsahují několik stimulanty, hlavně kofein a taurin, spolu s vitaminy skupiny B.

Problémem je, že existuje jen velmi málo výzkumů na uvedenou kombinaci látek a jejich vliv na náš organismus.

Jiná studie analyzovala efekt Red Bullu na účastníky před a po cvičení. Bylo v ní 13 lidí, kteří podstoupili vytrvalostní trénink. Trénovali 3 krát denně.

Někteří užívali Red Bull, jiní obdobný nápoj, případně placebo.

Výsledky ukázaly, že Red Bull boj jediným nápojem, který měl vliv na množství krve pumpované do a ze srdce.

To poukazuje na možné negativní účinky kombinace zmíněných stimulantů na kardiovaskulární systém, i když při odděleném užívání mohou být neškodné.

Závěr


Když příště sáhnete po Red Bullu nebo jiném energetickém nápoji s podobným složením, mějte na paměti, že to může mít nepříznivý vliv na vaše srdce.

Je lepší se takovým nápojem vyhýbat dříve, než vám přivodí nějaké nežádoucí zdravotní následky. Pokud potřebujete rychle dobít energii, tak místo nich si raději dejte obyčejnou kávu.