Co se stane s vaším profilem na Facebooku po smrti? Toto jste určitě nevěděli!

0
(0)

Dalibor , 22. 01. 2020

Zajímá vás, co po vás zůstane na sociálních sítích po vaší smrti, nebo byste rádi z profilu blízké osoby, které vám zemřela, udělali trochu pamätnejšie místo? I na to sociální síť myslí.

Smrt blízkého je v životě nelehký moment každého z nás.

Jenže ve světě moderních technologií po zesnulém zůstává rozsáhlá digitální stopa. A zatímco roztomilé šelf a party fotky vám mohou nyní připadat zábavné, v případě úmrtí to tak být už nemusí.

Máte bez hesla k profilu zesnulého vůbec šanci s tím něco dělat?

Centrum pomoci Facebooku nabízí formulář, díky kterému můžete ohlásit zesnulého, ale například i dlouhodobě zdravotně indisponovaného uživatele, s jehož profilem byste rádi naložili jinak. Můžete ho nechat zcela smazat, nebo podat zvláštní žádost a profil třeba jen trochu poupravit.

Sociální síť po vyplnění formuláře vyžaduje doklad o tom, že jste jako oznamovatel a zadavatel požadavku s mrtvým skutečně blízký příbuzný nebo vykonavatel jeho závěti. Než tuto skutečnost ověří, budete si muset na změnu chvíli počkat.


Pokud nechcete účet smazat, ale ponechat ho jako věčnou památku na zesnulého, Facebook převede profil dotyčného do nové podoby a tzv. ho zvěční. Vedle jména uživatele se objeví slovo "vzpomínáme" a na jeho nástěnce se vytvoří vzpomínková osa na jeho život.

Veškerý obsah zůstane zachován, bude se ale zobrazovat pouze uživatelům, se kterými byl sdílený. Facebook automaticky přestane zobrazovat připomínky na narozeniny a přestane profil nabízet jako návrh na přátelství.

V úvodu stránky se také objeví možnost přidávat kondolence a vzpomínky.

O tom, kdo jednou bude mít možnost nakládat s účtem v případě, že se vám něco stane, můžete rozhodnout i dopředu. V nastavení můžete určit pověřenou osobu, které důvěřujete a která se může po vašem úmrtí starat o váš zvěčněn účet. Zvolený kontakt nebude mít běžný přístup k vašemu profilu, jak nyní máte vy, může ale na profil napsat příspěvek, například poslední zprávu nebo informace o pohřbu.

Stejně může změnit vaši profilovou a úvodní fotografii, aby lépe odpovídala památnému charakteru, může také regulovat obsah vzniklý po smrti. Nemůže však odebírat lidi z přátel ani posílat nové žádosti o přátelství. Pro zachování soukromí zesnulého si ale nebude moci přečíst žádné vaše soukromé zprávy, listovní tajemství respektuje největší sociální síť i po smrti.

👍 Tento návod je užitečný