Štípance od komárů mohou být zdraví nebezpečné. Koukněte se, jak kousnutí funguje a co dělat bezprostředně po něm.

0
(0)

Dalibor , 30. 11. 2020

Kdo by neznal to bzučení kolem vašeho těla, a hlavně v noci, když zapomenete zavřít okno. Tak dlouho rozsvěcíte světlo, až se vám podaří ten malý, protivný hmyz zabít. Jenže je stejně pozdě. Ráno je vaše tělo samý červený puchýř. Štípance od komárů svědí, občas trvá dlouho než se nám zhojí, a v poslední době jsou nebezpečné i proto, že komáři mohou přenášet lymskou boreliózu. Zkusme se podívat na to, co se děje, když vás komár štípne.

Jak to, že vám může sát krev

Komár má pro kousnutí zvláštně vyvinutá ústa. Čichem dokáže najít místo, kde je pod kůží céva, nebo žíla. Když vás kousne, zpočátku to necítíte, protože komár dokáže znecitlivět na krátký okamžik naše nervy. Proto jeho kousnutí ucítíme se zpožděním. Mezitím nám vstříkne pomocí slin do rány látku, která brání srážlivosti krve. Kdyby to neudělal, naše tělo vyšle na místo vpichu krevní destičky, a ty ránu ucpou, abychom přestali krvácet. Mezitím se komár krmí naší krví. Může mu trvat i 4 minuty, než nasaje tolik krve, aby přestal. U malých tvorů, to může znamenat jejich smrt, neboť je hejno komárů dokáže úplně vysát.

Co se děje dál?

Sliny komára způsobily, že se nám v místě vpichu rozšíří céva a krev se nesráží. Ovšem sliny obsahují i toxiny, které vyvolávají svědění, a u někoho i alergickou reakci. Proto má někdo po kousnutí místo červené, a oteklé i několik dní. Ovšem naše tělo je na boj s malým příživníkem dobře vybavené, a za krátkou dobu ránu zacelí. Stejně tak si poradí i s toxickými látkami ze slin.

Proč na někoho jdou a na někoho ne

Komár hledá oběti podle vůně. Někdo má na kůži bakterie, které ho doslova přitahují. Takže na něj zaútočí, jakmile ho ucítí. Pomůže mytí dermatologickým mýdlem, použití repelentu. Ty chemické fungují jednu sezónu, a pak je lepší zkusit jiný. Naproti tomu přírodní repelenty fungují stále. Jsou to různé éterické oleje, jako eukalyptový, tymiánový, levandulový. Proto se na sezónu komářích útoků připravte vždy dopředu, ať vaše tělo nevypadá jako když máte neštovice. Navíc se chráníte i před nemocemi, které mohou na vás přenést. Jak se planeta otepluje, tak už i v Evropě se objevila malárie. A ta se přenáší komářím štípnutím. Pravda je taková, že krev sají pouze samice. Ovšem rozdíl mezi pohlavím poznáte, až když máte tělo samý červený puchýř.