Loupání kůže mít vnitřní i vnější příčiny. Zjistěte jak tento nepříjemný problém vyřešit jednou provždy.

0
(0)

Jan , 25. 07. 2020

Pokud patříte k lidem, které začalo trápit velice nepříjemné olupování kůže na rukou, je tento článek určen pro vás. Tento problém mívá řadu příčin a také různý průběh, ale ať tak, nebo tak, je potřeba najít vhodné řešení.

Vnitřní příčiny

Pokud jde o příčiny, které tento problém, odborně zvaný exfoliace, způsobují, mezi ty vnitřní odborníci řadí zejména:

  • avitaminózu, tedy úplný nebo citelný nedostatek některého z nezbytných vitamínů
  • některé nemoci, nebo
  • alergickou reakci organismu na určitý lék nebo jiný vnější faktor.

Pokud se jedná o některý z těchto případů, je potřeba svěřit se do rukou odborníků – specialistů, protože v případě, kdy vám bude diagnostikována např. psoriáza nebo budete mít ekzém, bývá léčba komplexní a časově náročná a je třeba s ní začít co nejdříve.

Vnější příčiny

Nadměrná suchost pokožky však může být způsobena také pouze vnějšími vlivy, a ty je potřeba jako příčinu vyloučit, než odborník začne s vlastní léčbou. Velice často jsou příčinou exfoliace nevhodně zvolené mycí prostředky, zejména mýdlo, které může být problematické buďto svou strukturou (příliš hrubé) nebo složením nebo kombinací obou faktorů. Problémy také působí některé kosmetické přípravky nebo prací prášky a gely. To vše může způsobovat nadměrné vysušování kůže na rukou.

Co můžete sami změnit

Pokud vaše příznaky nejsou tak závažné, že byste trpěli olupováním kůže nebo jejím praskáním a nadměrnou svědivostí, můžete i sami přispět k tomu, aby vaše pokožka rukou nebyla vysušená.

A protože není nad prevenci, nejjednodušším a nejúčinnějším receptem je co nejvíce snížit působení chemikálií na vaše ruce. Samozřejmě, mytí nádobí, podlah a podobně se těžko vyhnete, ale už jen důsledné používání rukavic při těchto činnostech vám pomůže vaše ruce ochránit. Můžete se rovněž zaměřit na kosmetiku, kterou jste dosud používali, a poradit se v lékárně, jaké hypoalergenní přípravky by vám doporučili. Pokud je venku chladno, noste rukavice, protože i chlad a zejména mráz narušuje pokožku a způsobuje její větší citlivost.

Zaměřte se také na svůj jídelníček, protože i jeho úprava vám může do znační míry s vašimi obtížemi pomoci. Odborníci na výživu a dermatologii doporučují zejména luštěniny a ořechy, ale také zelené saláty a zeleninu červené a žluté barvy, jako například rajčata a papriky. Důležité jsou také obiloviny.

Pokud jde o to, co použít na povrch suchých rukou, již naši předkové měli výborné zkušenosti s řešetlákovým olejem, který blahodárně působí na pokožku. Můžete také smíchat olivový olej a med a rukám dopřát pravidelnou lázeň v takto vytvořené směsi. Pro koupel rukou můžete také vytvořit lázeň z teplé vody a soli nebo citronové šťávy. Po 30 minutách působení ruce namažte a pro větší účinek použijte speciální kosmetické rukavice, které jsou běžně k dostání. Na dalších 30 minut si lehněte, přikryjte se, odpočívejte a nechte ruce vše vstřebat.

Co se týče hygieny, ruce byste měli zejména po umytí ošetřovat hydratačními krémy nebo oleji.

Pokud se svými obtížemi bojujete již delší dobu, vyzkoušeli jste všechno možné a nic nezabírá a příznaky se naopak zhoršují, neváhejte a navštivte lékaře.