Co s nadbytkem ovoce? Zkuste toto snadní zavařování

0
(0)

Tomáš , 28. 06. 2021

Léto je čas dozrávání chutného ovoce. Pokud máte zahrádku, jistě už vám rostou první jahody a brzy se objeví i třešně. Úrody ale bývá většinou hodně a všechnu naráz ji nespotřebujete. Jak ji tedy vhodně využít, aby vydržela až do zimy? Zkuste toto snadné zavařování, není to žádná věda a ovoce vám vydrží dlouhou dobu chutné a osvěžující.

Jak na efektivní a úspěšné zavařování?

I když se jedná o snadný postup, i zavařování má svá pravidla, které je vhodné dodržovat. Základ je mít dobře omyté ovoce. Do dřezu si tedy napusťte dostatek vody a ovoce v něm nechte chvíli koupat. Když namočíte třešně, zároveň spolu se špínou odplavíte i červíky.

Výběr sklenic

Mezitím vezměte všechny sklenice a dobře je vyvařte. Je to klíčové proto, abyste je zbavili všech nečistot, které by mohly zavařování zkomplikovat a ovoce by se začalo brzy kazit. I sebemenší špína může způsobit růst plísní. Proto se zaměřte na to, aby sklenice byly dokonale čisté předtím, než do nich ovoce dáte.

Jak dál?

Poté ovoce odstopkujte a pořádně prohlédněte, abyste vyřadili všechny plody, které jsou plesnivé nebo natlučené. Vyvařené sklenice naplňte a poté nasypte navrch lžíci cukru, který pomůže konzervaci. Do každé sklenice také dejte kávovou lžičku kyseliny citronové – díky ní zůstane na ovoci pěkná barva.

Obsah sklenic zalijte vodou, pořádně zavíčkujte, dejte do vhodného, dostatečně velkého hrnce, napusťte do něj vodu a přiveďte obsah sklenic k varu. Poté stáhněte sporák a vařte cca dvacet minut. Následně nechte zchladnout, a ještě jednou dotáhněte víčka.

A máte hotovo

Jakmile máte zavařeno, stačí sklenice skladovat na suchém a tmavém místě. Takto zavařené ovoce můžete využívat přes celou zimu. Vždy když ale sklenici otevřete, uložte ji do lednice a během pár dní ji spotřebujte. Pokud se na víčku objeví plíseň, je to proto, že sklenice nebyla dobře dotažená. Takovou sklenici raději vyhoďte.