Vaše krevní skupina říká o vašem zdraví úžasné věci, které jste doposud určitě nevěděli.

0
(0)

Tomáš , 09. 08. 2021

Zjistit krevní skupinu už dnes není žádný problém. A znát tu svoji se rozhodně vyplatí. Nejen, že je to podstatná informace při transfuzích, dokáže také vypovědět mnoho o zdraví člověka. Přítomnost nebo nepřítomnost bílkovin či uhlohydrátů pomáhá odhalit nemoci, které se u člověka pravděpodobně rozvinou nebo k nim bude náchylnější.

Co určuje Rh faktor

Krevní typy se rozlišují ještě Rh faktorem. Ten je zapříčiněn skupinou asi 40 antigenů, z nichž nejvýznamnější jsou antigeny C, c, D, E a e. Nejsilnější je antigen D. Pokud je přítomen na povrchu červených krvinek, pak se krev označuje faktorem Rh+. V opačném případě jde o znační Rh-. Lidé, kteří v krvi antigen D nemají (tedy lidé s faktorem Rh-) nemohou přijímat krev od lidí s Rh+, protože jejich tělo by si proti antigenu vytvořilo protilátky a krev by nepřijalo.

Majitelé krevní skupiny A+ a A- mají vyšší pravděpodobnost rozvoje rakoviny žaludku. Riziko se ještě zvyšuje, jedná-li se o kuřáky nebo pravidelné konzumenty alkoholických nápojů. Navíc lidé patřící do této krevní skupiny mohou mít se vzrůstajícím věkem větší problémy s chováním. Na druhou stranu ženy s touto krevní skupinou zůstávají déle plodnější než ostatní.

Krevní skupinu B ohrožuje nádor slinivky

Osoby, které mají krevní skupinu B+ nebo B-, jsou mnohem více ohrožení vznikem nádoru ve slinivce břišní. V pokročilém věku často trpí problémy s pamětí a rozvíjejí se u nich ve vyšší míře nemoci, jako je Alzheimerova choroba a podobně. Jsou náchylnější k vředům a bakteriálním infekcím. Pozitivní zprávou pro ně je, že ze všech krevních skupin projevují nejvyšší fyzickou odolnost a vytrvalost.

Krevní skupina s označením 0+ nebo 0- patří k nejčastějším na světě. Lidé s touto krevní skupinou nemají v červených krvinkách antigeny, proto mají nižší riziko kardiovaskulárních chorob, například mrtvice. Na druhou stranu častěji trpí vředovými chorobami souvisejícími se žaludkem. Plodnost mužů i žen bývá nejnižší ze všech krevních skupin. Jsou však méně ovlivnění stresem než ostatní.

Lidé se skupinou AB jsou náchylní k hypertenzi

Lidé mající krevní skupinu AB+ a AB- mají mnohem vyšší riziko rozvoje hypertenze. Vlivem toho u nich častěji dochází ke kardiovaskulárním chorobám. Ještě o něco častěji postihují tyto problémy muže. Riziko se zvyšuje s kouřením, obezitou a nízkou fyzickou aktivitou. Ženy s touto krevní skupinou navíc častěji trpí rakovinou vaječníků.