Co odhalí noha o vaší štítné žláze, cukrovce, cévách či nervech

0
(0)

Dalibor , 18. 02. 2020

Věděli jste, že vaše noha dokáže odhalit téměř vše, co potřebujete vědět o vašem celkovém zdraví? Dokonce se tomu věnuje i celá jedna oblast alternativní medicíny nazývaná reflexologie.

Špatný stav nohou nebo chodidel může být signálem, že se ve vašem těle vyskytují nějaké závažnější onemocnění.

Proto příště, když si sundáte boty, prozkoumejte si své nohy. Dozvíte se o vašem zdraví více než si zřejmě teď myslíte.

Studené nohy

Dlouhodobě studené nohy mohou signalizovat problém se štítnou žlázou. Protože štítná žláza reguluje tělesnou teplotu a metabolismus, velké výkyvy v teplotě nohou nás upozorňují na případnou sníženou činnost štítné žlázy. Chronicky studené nohy mohou být také znakem špatné cirkulace a slabého prokrvení nohou.

Znecitlivění chodidla nebo brnění

Zřejmě všichni z nás jsme už někdy během našeho života zažili ten pocit, jako kdyby naše nohy najednou "zaspali". Pokud se však tento stav vyskytuje častěji, může jít o příznak poškození vašeho periferního nervového systému, nazývané také periferní neuropatie.

V případě, že se vás to týká, měli byste se okamžitě nechat vyšetřit u lékaře. Chronicky znecitlivěné chodidla mohou být totiž způsobeny chorobami jako cukrovka či poškozením jater v důsledku alkoholu.

Červené, bílé nebo modré palce či celá chodidla

Červené, bílé nebo modré zbarvení nohou nepředznamenává nic dobré. Může se jednat o Raynaudova choroba. Jde o poměrně vzácné onemocnění krevních cév, obvykle v palcích a prstech nohou. Pokud zaznamenáte podobné změny zbarvení, poraďte se se svým lékařem, abyste se ujistili, že nejde o nic vážného.

Křeče v nohách

Občasný křeč v noze není nic, co by vás mělo příliš trápit. Pokud se však křeče objevují pravidelně, příčinou může být řada faktorů jako například dehydratace či fyzické přetížení svalů.

Kromě toho, dalšími příčinami mohou být nedostatek draslíku, vápníku nebo hořčíku. V takovém případě byste měli tělu dodat uvedené minerály. Velmi dobrým zdrojem draslíku jsou například banány nebo brambory. Na vápník a hořčík jsou bohaté ořechy a různá semena rostlin.

Pomáhá také, pokud si před spaním protáhnete svaly na nohou a chodidlech. Pokud by se však situace nezlepšovala, poraďte se pro jistotu s lékařem.