Toto jste nevěděli! Moucha v jídle může způsobit mnoho problémů. Nepokračujte v jídle.

0
(0)

Tomáš , 12. 07. 2021

Je slunné odpoledne a vy si právě užíváte jídlo se svou rodinou nebo přáteli. Zničehonic kolem vás začnou poletovat otravné mouchy a snaží se ochutnat něco z vašich pokrmů. Ačkoliv se snažíte je všemožně odhánět, nakonec si stejně najdou cestu do talíře. Bez ohledu na to, o jak nepříjemnou situaci jde, přemýšleli jste někdy o tom, co se stane, když vám na jídle přistane moucha?

Přenáší různé nemoci

Podle vědců je u much dvakrát vyšší pravděpodobnost přenosu choroboplodných zárodků než u švábů. Stává se to proto, že se mouchy živý i takovými věcmi, jako jsou výkaly, odpadky a rozkládajícími se mršinami. Kromě toho mouchy nejsou schopné potravu žvýkat. Aby se najedly, musí uvolňovat enzymy, které se rozpouštějí v potravinách. Přistání mouchy na pokrmu, který se chystáte jíst, je tedy důvodem k vážným obavám.

Bakterie a viry, které zůstávají v těle much, mohou být zdrojem mnoha nemocí. Na jídlo je přenesou už jen tím, že se ho dotýkají tělem nebo nohama. Mezi nejhlavnější nemoci, které mouchy přenáší, patří cholera, úplavice a tyfus. Pokud tedy příště moucha přistane na vašem jídle, raději dejte kontaminovaný kousek stranou.

Naklade do něj vajíčka

Kromě toho, že mouchy mohou jídlo kontaminovat, mohou do něj také naklást vajíčka. Podle biologů sice mouchy dávají přednost materiálům, které fermentují podobně jako výkaly nebo odpadky, vaše jídlo jim ale také může v rozmnožování pomoci. Jídlo, které na stole zůstává delší dobu (například zákusky) raději přikryjte síťkou, mouchy totiž mohou najednou naklást až 120 vajíček, ze kterých se za osm hodin vylíhnou malé larvy.

Pokud muší vajíčka omylem sníte, mohou se larvy vylíhnout i ve vašich střevech a začít se živit tkáněmi, čímž způsobují zdravotní problémy a různé infekce. Tento jev se odborně nazývá myiáze. Kromě jídla se mohou muší larvy uhnízdit i na částech lidského těla, například v otevřených ranách na kůži.