Co mohou a nemohou dělat ženy během menstruace? O těchto věcech jsem neměla nejmenší tušení

4.7
(73)

Dalibor , 18. 12. 2019

Ženám je dán dar zažít zázrak vzniku nového života, za který však každý měsíc musí platit. Řekneme vám o tom, jak se vyrovnat s různými obtížemi, které se objevují v průběhu menstruace.

Tento článek nebude o tom, že byste během vašich dnů nemohli nosit bílé kalhotky. Přečtete si, co byste neměli dělat během tohoto období, pokud si chcete zachovat své ženské zdraví.

Tipy a triky 

Mnoho žen zažívá při menstruaci nepříjemně a někdy nesnesitelné bolesti v podbřišku. Je vhodné v tomto případě sáhnout po tabletkách?

Je to možné, ale měli byste vzít v úvahu pár věcí. Například to, že je přísně zakázáno brát léky, které ovlivňují srážení a tvorbu krve - analgin a aspirin. Rovněž byste si neměli určovat sama dávky léků proti bolesti, i když neobsahují kyselinu acetylsalicylovou a paracetamol. Vždy je lepší se obrátit na lékaře a užít lék na předpis.

Hormonální změny

Během menstruace probíhají v těle ženy hormonální změny, čímž jsou pozměněny i reakce organismu na léky. Alergie se může objevit bez zjevného důvodu - intolerance na léky předepsané doktorem proti infekcím, například antibiotika. Pokud máte pocit, že s vámi něco není v pořádku - nevolnost, závratě, neustálá únava, vyrážka, akutní bolest či zažívací problémy, navštivte lékaře.

Relax

Proč by se během menstruace nemělo jít relaxovat do horké vany? Protože to stimuluje krev, což může zapříčinit nadměrné krvácení. Totéž platí i při horké sprše nebo sauně.

Silné krvácení umí být vyvolány i při pití alkoholu, který rozšiřuje cévy, proto byste se mu měli vyhýbat, nebo konzumovat jen rozumné množství.

Ze stejného důvodu byste neměli jíst i některé potraviny: čokoláda, kváskový chléb, příliš pikantní a slané, kysaná smetana, ořechy, vejce, mléko, káva, masné výrobky jako jsou klobásy. Takové jídlo vám může během těchto dní působit nevolnost či dokonce závratě.

Strava

Trávicí systém je úzce spojena s Urogenitální systém, proto byste neměli podceňovat hodnotu jídla. Někdy se říká, že během menstruace by se neměla provádět žádná namáhavá fyzická činnost. Pomalu se však začíná měnit tento názor a dokonce i pravidelné cvičení nás dokáže zbavit nepříjemné bolesti. Strava není výjimkou, i ona se dokáže postarat o to, abychom toto období přežili snadněji a příjemněji.

Jakékoliv kosmetické procedury během menstruace jsou jen vyhozené peníze. Peeling, mezoterapie, zvětšení rtů, vpíchnutí botoxu a kyseliny hyaluronové či tetování. Dokonce i obyčejně barvení vlasů může skončit neočekávaně. Bolest je mnohem intenzivnější při manipulaci s kůží a vlasy, například takové vytrhávání obočí. Za vším je vysoký obsah progesteronu v krvi.

Vše je postavené na hormonálním základě, který se během tohoto období mění. Přes tyto dny jsou ženy více citově zranitelné. Měli byste se proto zdržet zbytečných dramat, číst smutné knihy, mluvit o smutné události s přáteli a bavit se o citlivých tématech s blízkými.To vám pomůže vyvarovat se negativními emocemi, záchvat vzteku a špatným zážitkům.