Co jsou kurděje, proč k nim odchází a jaké jsou jejich příznaky?

0
(0)

Dalibor , 25. 11. 2020

Kurděje jsou známé již od starověkého Řecka a Egypta a často jsou označovány za nemoc námořníků. Moderní případy kurdějí jsou sice vzácné, ale mohou ovlivnit jedince s dostatkem vitamínu C a kyseliny askorbové. Nemyslete, že v dnešní době tato nemoc neexistuje jen proto, že existuje již dlouho a příliš s o ní nemluví. Pacienti s kurdějemi se stále čas od času objeví.

Co jsou kurděje?

Kurděje jsou jasným znakem toho, že má lidský organismus velký nedostatek vitamínu C. Vitamín C nebo kyselina askorbová jsou základním prvkem. Hrají totiž roli při vývoji a fungování mnoha tělesných procesů a struktur, včetně všech následujících. Proto byste si na přísun těchto složek měli dávat pozor. Vitamín C se podílí na:

  • správné tvorbě kolagenu (proteinu, který pomáhá dodávat na struktuře a stabilitě pojivové tkáně),
  • fungování metabolismu v oblasti cholesterolu a bílkovin,
  • absorpci železa, hojení ran a tvorbu neurotransmiterů, jako je dopamin a epinefrin,
  • má antioxidační účinky.

Příznaky a varovné signály kurdějí

Vitamín C v těle zasahuje do mnoha různých funkcí. Jeho nedostatek proto způsobuje poměrně běžné příznaky. Symptomy obvykle začínají nejméně po čtyřech týdnech závažného a trvalého nedostatku vitamínu C. Obecně však trvá, než se příznaky objeví, tři měsíce a déle. Podívejme se, jaké příznaky patří mezi nejčastější v případě této jedinečné a vzácné choroby.

Bohužel se nejedná o nic obrovského a zásadního, co byste nemohli v žádném případě přehlédnout. V dnešní době své tělo často ignorujeme, a proto si těchto signálů nemusíte ani všimnout. Pokud ale do svého těla dlouhodobě nepřijímáte vitamín C a objeví se u vás slabost, nevysvětlitelné vyčerpání, snížená chuť k jídlu, podrážděnost, bolavé nohy nebo slabá horečka, měli byste navštívit lékaře.

Středně vážné a vážné příznaky

Pokud necháte věci zajít příliš daleko, po minimálně třech měsících se u vás mohou objevit příznaky, jako je anémie, zánět dásní, kožní krvácení nebo krvácení pod kůží, velké plochy červeno-modré až černých modřin, které se často objevují na nohou a chodidlech. Kromě toho můžete mít větší problémy s kazy, dušností, oteklými klouby, bolestí na hrudi, citlivostí na světlo nebo rozmazaným viděním.

Mezi skutečně těžké případy kurdějí, které byly typické právě v dřívějších dobách u námořníků, se nachází skutečně ošklivé příznaky. Nedostatek vitamínu C totiž může dojít až do těžké žloutenky, vysoké citlivosti a bolesti, hemolýze, vysokým horečkám, ztrátě zubu i vnitřnímu krvácení. Někdy dochází také k záchvatům, selhání orgánů, deliriu, kóma a následné smrti.