Tohle by měla vědět každá žena. Co je to lokalizovaná a systémová sklerodermie?

0
(0)

Jan , 23. 11. 2020

Toto autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém bojuje proti vlastním buňkám, se vyskytuje obzvláště u žen v období menopauzy, nebo u dívek při příchodu menstruace. Příčiny mohou být různé, od zánětů a infekcí, přes borelie a endokrinní poruchy. V překladu z řečtiny znamená název této nemoci „tvrdá kůže,“ avšak v případě systémové sklerodermie jsou zasaženy i orgány.

Lokalizovaná sklerodermie

Tato (častější) forma onemocnění zasahuje pouze kůži a tkáně okolo, přičemž se lokalizuje hlavně na končetinách a hrudníku. V případě, kdy lokalizovaná sklerodermie zasáhne klouby, může způsobit artritidu. Zasáhne-li oči, způsobuje uveitidu. Typická je pro tuto formu tvrdá a lesklá kůže, na které se může objevit červený nebo purpurový lem, značící zánětlivý proces. Průběh této nemoci je omezen ve většině případů na pár let, během nichž mohou vyléčená ložiska zanechat na kůži pigmentové skvrny. Stejně tak může tvrdá kůže po několika letech změknout. U dětí může toto onemocnění způsobit nerovnoměrný růst.

Jaká existuje léčba?

Proces léčby má u tohoto onemocnění za cíl zastavení zánětlivého procesu. Je-li zánět potlačen, tělo začne vstřebávat část vazivové tkáně a kůže změkne. Léčba lokalizované sklerodermie může probíhat různými způsoby – od pouhého sledování až po léčbu léky s imunomodulačním účinkem. V případě těžkého průběhu je zapotřebí agresivní typ léčby. V případě, kdy se podcení zasažené klouby, může onemocnění zapříčinit různé délky končetin. Rehabilitace je tak v těchto případech nutnou součástí léčby. V neposlední řadě je při léčbě důležitá pravidelná masáž, která v kombinaci s hydratačním krémem bojuje proti tvrdnutí kůže.

Systémová sklerodermie

Tato forma sklerodermie začíná změnou barvy prstů při přechodu mezi teplem a chladem, ale i defekty na špičkách prstů nebo tvrdou a lesklou kůží na nose. Tvrdá kůže se může rozšířit na celé tělo, přičemž se objevuje bolest kloubů a otoky prstů. Dalšími příznaky může být rozšíření cévek, podkožní vápníková ložiska nebo ztenčená kůže. Z vnitřních orgánů mohou být napadeny plíce, srdce nebo střeva.