Co je skolióza, jaké jsou její příznaky a jak ji vyléčit?

0
(0)

Dalibor , 25. 11. 2020

Skolióza je velice jednoduše stav, kdy je páteř pacienta vytvarovaná do nepřirozené křivky. Velké křivky mohou způsobit vážné zdravotní potíže, jako jsou bolesti nebo dýchací potíže. Někteří jedinci se s touto poruchou narodí, zatímco jiní s ní bojují, protože ji získali časem díky špatnému držení těla. Zbavit se jí můžete snadno nebo těžko podle toho, v jakém stadiu a rozsahu je. Ve většině případů postačí jen speciální cviky, které vám může doporučit obvodní lékař či neurolog.

O co jde?

Co to tedy přesně je? Skolióza je porucha, která způsobuje abnormální zakřivení páteře. Páteř má při pohledu z boku normální křivky, ale při pohledu zepředu by měla vypadat rovně. Existuje několik různých typů, se kterými se můžete vy i váš lékař setkat. Podle diagnostiky lze poté stanovit správný léčebný postup. Podívejme se, o jaké typy poruchy můžete mít:

  • kyfóza – křivka v páteři při pohledu ze strany je nakloněna dopředu,
  • lordóza – křivka páteře je nakloněna dozadu (běžně se vyskytuje u krční a bederní páteře),
  • skolióza – na obou stranách těla se vyvinou zvláštní křivky a kosti páteře se navzájem kroutí do tvaru písmene „C“ nebo „S“.

Skolióza je podle odborných průzkumů objevuje asi dvakrát častěji u dívek, než u chlapců. Lze ji pozorovat v jakémkoli věku, ale nejčastější je u jedinců starších 10 let. Skolióza může být dědičná, a proto je větší pravděpodobnost, že ji děti zdědí po svých rodičích.

Druhy a příčiny skoliózy

Skolióza postihuje asi 2 % žen a 0,5 % mužů. Ve většině případů není příčiny skoliózy známá. Tento typ je popsán na základě věku, ve kterém se porucha vyvíjí, stejně jako u všech ostatních. Právě z tohoto důvodu je návštěva odborného lékaře naprostou samozřejmostí a dětem se může stát, že na kontroly a napravení zad budou chodit až do dospělosti. Dle věku se dělí do tří kategorií.

  • Pokud jsou jedinci méně než 3 roky, říká se tomu dětská idiopatická skolióza (skolióza u dětí).
  • Skolióza, která se vyvíjí ve věku od 3 do 10 let, se nazývá juvenilní idiopatická skolióza.
  • Lidé starší 10 let (10-18 let) mají adolescentní idiopatickou skoliózu.

Jaké jsou příčiny?

Jak již bylo zmíněno výše, idiopatická skolióza a její podtypy tvoří více než 80 % všech pacientů se skoliózou. To znamená, že její příčina nelze přesně stanovit. Existují však tři hlavní oblasti, ze kterých lékaři vychází. Jedná se o funkční poškození. Zde je páteř normální, ale abnormální křivka se vyvíjí kvůli problému jinde v těle. Může to být proto, že jednat noha je kratší než druhá apod.

U neuromuskulární příčiny je problém s tvorbou kostí páteře. Kosti páteře se buď netvoří úplně, nebo se od sebe během vývoje plodu neoddělují. Tento typ vrozené skoliózy se vyvíjí u lidí s jinými poruchami, včetně vrozených vad, svalové dystrofie, mozkové obrny nebo Marfanova syndromu (zděděná porucha pojivové tkáně). Zde mluvíme o jedincích, kteří své potíže zdědili.

Poslední možností je degenerace. Na rozdíl od jiných forem skoliózy, které se vyskytují u dětí a dospívajících, se degenerativní skolióza vyskytuje u starších osob, u dospělých. Je to způsobeno změnami v páteři způsobenými artritidou zvanou spondylóza. Oslabení normálních vazů a jiných měkkých tkání páteře v kombinaci s abnormálně ostrými kostmi může vést k abnormálnímu zakřivení páteře. Páteř může být také ovlivněna osteoporózou, zlomeninami obratlů atd.

Příznaky

Nejběžnějším příznakem skoliózy je abnormální křivka páteře. Změna křivky páteře má tendenci být velmi pomalá, takže je snadné ji přehlédnout, dokud se nestane závažnější fyzickou deformací. Hlava se může objevit mimo střed těla, jedna kyčel nebo rameno může být výše než na druhé straně. Jde o malé příznaky, ale léčba a návštěva lékaře je nezbytná. Jinak se budete po mnoho let zbytečně trápit bolestí.