V noci mě probudila bodavá bolest při KŘEČÍCH do lýtek. Takto jsem se této zlosti zbavil.

0
(0)

Tomáš , 26. 08. 2021

Spousta lidí trpí křečemi v nohou během noci. Přestože tento stav nepředstavuje zdravotní riziko, jedná se o velmi bolestivou a nepříjemnou zkušenost. Noční křeče jsou v podstatě nedobrovolné svalové kontrakce. Na rozdíl od syndromu neklidných nohou jsou bolestivé a trvají několik vteřin až minut, přičemž noha je zcela paralyzovaná.

Křeč neznamená syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou je naproti tomu charakteristický nutkavou potřebou pohybovat končetinami. Ta je obvykle vyvolaná nepříjemnými pocity, například brněním, mravenčením, svěděním a v krajních případech i bolestí. Objevuje se v klidovém stavu nebo večer před usnutím. Mívá neurologické příčiny, roli ale může hrát i nedostatek železa, genetika nebo některá onemocnění.

Proč se křeče objevují?

Přesné důvody nočních křečí v nohou nejsou známé. Mohou nastat v důsledku nedostatku živin, v těhotenství nebo při sedavém způsobu života. Důležité proto je věnovat se každý den nějaké fyzické aktivitě. Neseďte ani nestůjte na jednom místě delší dobu. Stačí lehká rozcvička během dne, která zlepší vaší kondici. Nadměrná zátěž ale může naopak škodit. Pokud podáte výkon, který tělo nezvládlo, projeví se to i ve formě křečí. Samozřejmě tělu neprospívá ani alkohol, kouření nebo přejídání se.

Pokud se v noci probudíte s křečí v noze, zkuste postižený sval protáhnout a nohu rozhýbat nebo se o ni opřít, aby se svaly mohly uvolnit. Snažte se vypít hodně vody, jelikož hydratace pomáhá svalovým křečím předcházet. Pokud nic nepomáhá, zajděte na masáž hlubokých tkání nebo na akupunkturu. Obě metody jsou při léčbě křečí velmi přínosné.

Zvyšte příjem hořčíku

Do své stravy zařaďte dostatek hořčíku. Je to nezbytný vitamín, díky kterému jsou svaly a pojivové tkáně v optimálním stavu. Mezi potraviny bohaté na hořčík patří sušené ovoce, švestky, semínka, celozrnné výrobky, avokádo nebo ořechy. Pokud nemáte možnost zařadit tyto potraviny do svého jídelníčku, zakupte si alespoň doplňky stravy s obsahem tohoto minerálu. Pijte ovocné šťávy a džusy. Hořčíkový olej můžete používat k masáži svalů před spaním.

Pokud máte podezření na nedostatek hořčíku, podívejte se na skladu svého jídelníčku. Pokud je bohatý na tučná jídla, ale je v něm málo potravin bohatých na minerály, pravděpodobně bude právě to příčinou nočních křečí. Hladina hořčíku se dá zjistit i vyšetřením z krve nebo z moči. Při přetrvávajících potížích je tedy třeba zamířit k lékaři.

Před spaním si dejte koupel

Na hořčík je bohatá i epsomská sůl. Udělejte si koupel s touto solí, pomůže vám se uvolnit a předcházet křečím v nohou. Ideální je napustit si vodu s epsomskou solí před spaním, pomůže vám i rychleji usnout. Pokud se přesto v noci vzbudíte s křečí v noze, masírujte postižený sval a snažte se ho uvolnit. Zrychlení krevního oběhu vám poskytne okamžitou úlevu. Někdy pomůže i krátká procházka po místnosti.