Co byste měli vědět o arsen a olovu nacházejících se v rýži

0
(0)

Dalibor , 11. 02. 2020

Rýže je v mnoha zemích světa základní potravinou. Otázka tedy zní, zda některé její druhy nejsou pro člověka nebezpečné?

Tak například, obavy z olova v rýži jsou založeny na vědeckém výzkumu. Výzkumníci před časem přišli se studií, která odhalila vysoké hladiny olova v importované rýži.

Co ukázaly testy rýže

Jak se však později ukázalo, výsledky testů mohly být zkresleny chybným testovacím zařízením.

První, kdo prezentoval alarmující výsledky testů, byl Tsanangurayi Tongesayi, doktorant na Monmouth Univezite v New Jersey v roce 2013.

Provedl testy rýže dovezené z Číny, Taiwanu, Bhútánu, Indie, Thajska a Itálie, které ukázaly míru kontaminace olovem na úrovni 6 až 12 částí na milion (ppm).

Je to téměř 10 násobně více, než je považováno za bezpečné.

Nicméně, když se později testy opakovaly, aby mohla být studie publikovaná v Žurnálu věd přírodního prostředí a zdraví, úroveň už byla jen 1 část na milion, což je nepoměrně méně než v předešlých měření.


Výzkumník proto odeslal měřicí zařízení zpět výrobci, který později potvrdil, že přístroje byly špatně nakalibrované.

Výzkumníci se stále pokoušejí změřit skutečné zamoření rýže olovem pomocí jiných metod, ale prozatím se zdá, že olovo problém nepředstavuje.

Rýže a arsen


Jiná situace je však s arzenem. V tomto případě se opakovaně potvrdilo, že až 60% rýže a produktů z ní dostupných na trhu vykazuje překročeny limity.

Nabízí se zde otázka, odkud se v rýži arsen bere?


Arsen může přirozeně vyskytovat ve vodě, půdě a kamenech, přičemž jeho výskyt se v jednotlivých lokalitách liší. Je také součástí některých pesticidů.

Arsen má tu vlastnost, že se může snadno dostat do potravinového řetězce kvůli jeho akumulaci tak v rostlinách, tak v živočiších. Po jeho zkonzumování lidmi má pak výrazně negativní vliv na zdraví.

Arsen je hlavním důvodem, proč byste se měli snažit omezovat vaši konzumaci rýže.

Pokud však rýži máte rádi a nechcete se jí vzdát, pak se alespoň snažte pořídit si takové druhy, které vykazují menší míru kontaminace arzenem.

Závěr


Z testů vyplývá, že mezi rýži s nižším výskytem arsenu patří například rýže z Kalifornie. Případně se zaměřte na takové značky, které o sobě cíleně tvrdí, že obsahují nízké hladiny tohoto toxického kovu.

U arsenu v rýži se nestačí spoléhat na označení "bio" nebo "organic", protože bio rýže se může klidně pěstovat na půdě a vodě s vysokým přirozeným výskytem tohoto prvku.