Rada od profesionála: pokud chcete mít kvalitní sadbu okurek, tak nedělejte tuto chybu!

0
(0)

Dalibor , 03. 05. 2021

Okurky jsou velmi oblíbenou zeleninou, které Češi pěstují na svých zahradách. Mnoho z nich již ale neví, jakým způsobem by měli okurky hnojit, aby svým pěstitelům poskytly vysoké výnosy zdravých a chutných okurek. Mnoho lidí kupuje univerzální průmyslové hnojiva, která mohou obsahovat látky, které by s okurkami za žádných okolností neměly přijít do styku. O jaké látky se jedná, čím okurky raději nehnojit?

Koňský hnůj

Koňský hnůj je jedním z nejoblíbenějších hnojiv, které jsou na zahradách používány. Využívá se jako univerzální hnojivo vhodné pro okrasné rostliny, ovoce, zeleninu i bylinky. Možná právě proto vás překvapí, že okurky jsou jedny z opravdu velmi mála rostlin, které koňský hnůj nemají rády. Proto byste na ně měli myslet a raději je tímto hnojivem nekrmit. Obsahuje totiž velké množství amoniaku, což je látka, kterou okurky opravdu nemají rády. Pokud tedy hnojíte koňským hnojem a okurky vám loni moc nešly, pravděpodobně se jedná právě o tento důvod. Vyberte okurkám jiné hnojivo a uvidíte, že letos budou prospívat.

Jódový roztok

Jódový roztok je jednou z mnoha složek, která se vyskytuje ve většině průmyslově vyrobených hnojiv. Jódový roztok se rostlinám ordinuje velmi často. Jeho aplikace na substrát totiž chrání rostliny před nejrůznějšími typy škůdců. Pokud ovšem postřik půdy jódovým roztokem naordinujete okurkám, nebudete z výsledku nadšení. Faktem je, že se zbavíte všech škůdců a parazitů, v tom jódový roztok okurkám pomůže. Nastane ale problém uvnitř plodů okurek a vy po jejich utržení zjistíte, že plody všech okurek zhořkly a okurky jsou tím pádem nepoživatelné. Ani jódový roztok tedy není vhodným hnojivem pro okurky.

Správné hnojení

I když vyřadíte všechny tyto nevhodné látky, zjistíte, že pořád zbývá velké množství hnojiv, které je možné použít. Vybírat můžete z průmyslových hnojiv, ale i těch přírodních. Mnoho vhodných látek najdete u vás v kuchyni, nebo se můžete porozhlédnout po jiném typu hnoje, koňskému se vyhněte a sáhněte třeba po kravském nebo slepičím.

👍 Tento návod je užitečný