Tuto chybu děláte při léčení dětského kašle možná i vy. Je to nebezpečné a určitě se tomu snažte vyhnout

4.6
(53)

Dalibor , 20. 11. 2019

Každý rodič to dobře zná. Dětský kašel. Pokud to není nic vážného, ve většině případů si jen zajdeme do lékárny a zakoupíme nějaký sirup, případně sladké tablety na podrážděné hrdlo.

Pokud však po sirupech saháte velmi často, možná vás bude zajímat, že to není tak docela dobré a správné. „Jen během jedné hodiny jsem při zapnutém televizoru postřehl 8 reklam na léky, které by se podle výrobců v případě kašle měli užít ihned, když dítě zakašle.

Už jsem to víc nemohl poslouchat! Lidé, dávejte si pozor! „, Říká Dr. Komarovský.

Silný kašel

Reklamy, které vidíme v televizi, nejčastěji hovoří o lécích na vlhký nebo suchý kašel. Hlavní funkcí těchto léků je zvýšení tvorby hlenu, které se následně snadněji vykašlávají.

Když má dítě rýmu, kašel a horečku, jedná se o onemocnění horních cest dýchacích. Je tedy asi zbytečné rozpouštět hlen v plicích, pokud má vaše dítě jen rýmu nebo trpí bolestí v krku, ne?

Léky jsou samozřejmě při některých onemocněních nezbytné, a to zejména pokud se jedná o zánět průdušek či zápal plic. Léky určené k léčbě takových nemocí by však měly být rostlinného původu.

Pokud máte podezření na závažné onemocnění, vždy byste měli spolu s dítětem vyhledat odbornou pomoc dětského lékaře, který si s problémem poradí snáze než televizní reklama na sirup proti kašli.

Dětský kašel je navíc o trochu slabší než kašel u dospělého člověka. Po požití léků na vykašlávání nejsou často děti schopny vykašlat všechny hleny. V některých zemích se dokonce takové sirupy nedoporučují pro děti mladší 5 let. Podat takový lék dítěti, které má méně než dva roky, je dokonce trestný čin.

Jak vyléčit suchý kašel?

Nejlépe se to dá prostřednictvím čerstvé mrkvové šťávy v poměru 1: 1 spolu s mlékem. Tento nápoj se doporučuje pít 4 až 5-krát denně. Vyzkoušejte i čerstvý čaj z plodů kaliny obecné.

Efektivní účinek na hleny má i čerstvý a chladnější vzduch. V dětském pokoji, kde dítě leží a odpočívá, by mělo být přibližně 18 až 20 stupňů Celsia.

Samozřejmě, že dítě musí být dobře přikryté a musí pít dostatečně hodně tekutin. Důležité je také sledování vlhkosti v pokoji a pravidelné větrání.

Pokud větráte, dítě na pár minut uložte do jiné místnosti. V místnosti, kde se vzduch nevyměňuje pravidelně, se nemoc vůbec nemusí zlepšovat.

Pokud se dokonce zhorší rýma a dostaví se teplota, může se z toho vyklubat i třítýdenní léčení na lůžku. Proto si vždy dávejte pozor, jak postupujete.

Důležité je, abyste nevěřili všem reklamám. To znamená, že při prvním zakašlání hned nemusíte utíkat pro sirup, který je podle reklamy ten nejlepší k léčbě kašle.

Kašel je v první řadě jen velmi nepříjemný symptom, ale ještě se nejedná o nic závažného. Pokud kašel budete potlačovat sirupy a jinými léky, způsobíte, že se hlen nahromadí a nemoc může nabrat i nebezpečné rozměry.

Mimo jiné, zneužívání léků proti kašli vede ke zhoršení funkce jater a ledvin. Použití léků proti vlhkému kašli je kontraindikováno, a to znamená, že je mnohdy i neúspěšné.

Dávejte si na to větší pozor, ale věříme, že u nás jsou maminky uvědomělé a jeden kašlík a snoplík je do lékárny nedostane.

Pokud vidíte, že se v krátké době stav dítěte zhoršuje, vždy vyhledejte odbornou pomoc. Za žádných okolností si nehrajte na lékaře vy sami.