Návod jak si připravit zeleninovou směs do polévky na rok dopředu a neutrácet tak zbytečně peníze v obchodě. Doporučuji všem.

0
(0)

Dalibor , 15. 07. 2020

V létě a na podzim je sezóna celé řady druhů zeleniny, vše je barevné, zralé a také cenové dostupné. Bylo by škoda tuto kombinaci faktorů nevyužít na maximum a nepřipravit si báječnou zeleninou směs, kterou v chladných zimních měsících kdykoliv vytáhnete z mrazáku a léto a podzim se vám svými barvami a chutí vrátí.

Z čeho směs připravíte

Na přípravu této směsi budete potřebovat hrnec s obsahem alespoň 4 litry a také tyto ingredience:

  • 1 kg rajčat (zmrazením poněkud změní vzhled, ale směsi dodají jedinečnou chuť)
  • 1 kg cibule
  • 1 kg paprik (nejlépe směs různě barevných odrůd)
  • 1 kg mrkve, a
  • kopr a petržel (aby bylo ve směsi také něco zeleného).

Zeleninu nakrájejte na kostičky a proužky, mrkev je nejlepší nastrouhat na struhadle na středně hrubé pásky. Směs dobře promíchejte, ať se barvy a chutě jednotlivých druhů propojí a mají přibližně rovnoměrné zastoupení.

Kromě kopru a petržele můžete směs doplnit dalšími vhodnými zelenými druhy zeleniny, např. řapíkatým celerem, špenátem, kopřivou, medvědím česnekem, a podobně.

Jak směs uchovávat

Směs můžete rozdělit do menších plastových sáčků, což je při budoucím využití po jejich zmrazení vždy praktičtější, protože nemusíte namáhavě porcovat příliš objemný sáček, když vám bude stačit např. pod maso jen polovina jeho obsahu. Využít můžete také například sáčky na klobásy nebo tlačenku, které můžete ještě před zamrazením otočením snadno rozdělit na menší porce.

Využití směsi

Uvidíte, že takto připravená domácí směs barevné a chutně zeleniny vám v zimě a na jaře velice usnadní přípravu zejména polévek, ale také masa, protože těmto pokrmům dodá všechny důležité látky, které se zmrazením neztratily, a také jedinečnou chuť. Využít ji můžete také například jako zdravou a chutnou součást marinády. A pokud půjdete na návštěvu k příbuzným nebo přátelům a pár sáčků pro ně přibalíte, jistě vaši pozornost také ocení.