Když moje manželka viděla moje chlupy a rýhu na lalůčku, objednala mě k doktorovi. Toto to totiž může znamenat.

0
(0)

Tomáš , 07. 09. 2021

Ačkoliv jsou chlupy v uších nebo jemné vrásky v okolí boltců považované za běžnou součást lidského těla, mohou ale také úzce souviset se zdravím srdce. Ve většině případů nejsou vlasy v uších důvodem k obavám, mohou pouze ucpat zvukovod a tím zhoršit sluch. V kombinaci s neobvyklou vráskou na ušním boltci ale už mohou věstit špatné znamení.

Zvýšené riziko infarktu

Podle studií mohou být tyto dva znaky úzce propojeny. Dokonce i samotná vráska pak může být předzvěstí infarktu a rozvoje srdečních chorob. V roce 1973 zjistil doktor Sanders T. Frank a jeho tým, že šikmý záhyb ušního boltce v doprovodu s přebytečnými chloupky uvnitř ucha značí onemocnění koronárních tepen. Od té doby se i další vědci pokoušeli tyto závěry potvrdit.

Výsledky jsou ohromivé. Asi 40 různých studií spojilo tyto znaky se zvýšeným rizikem ischemické srdeční choroby a dalších smrtelných kardiovaskulárních chorob. Vědci také zkoumali lidi, kteří zemřeli na srdeční choroby a měli právě takovou charakteristickou brázdu na uchu. Zjistilo se tak, že pacienti s rýhou na boltci mají vyšší pravděpodobnost infarktu než pacienti bez nich.

Tzv. Frankovo znamení

Rýha na ušním lalůčku se někdy také nazývá – po svém objeviteli – Frankovo znamení. Rýha bývá diagonální. Pokud takovou rýhu na sobě zpozorujete, měli byste zvýšit opatrnost, případně se nechat odborně vyšetřit, zda se u vás už neprojevují problémy se srdcem. Někdy se jedná jen o estetický problém, včasné zpozorování vám ale může zachránit život.

Rýha na uchu není jedinou vráskou, na kterou bychom si měli dávat pozor. Například nadměrně vrásčitý obličej bez ohledu na věk může značit vysoký krevní tlak. Mimo jiné mohou hluboké vrásky znamenat zvýšené riziko osteoporózy, jelikož množství kolagenu v kůži a v kostech spolu úzce souvisí. Vrásky a povadlá kůže jsou i příznakem nadměrného stresu nebo konzumace velkého množství cukru.