Po menopauze mě začaly trápit jemné chloupky na bradě. Pak jsem ale zjistila, že důvod byl jiný.

0
(0)

Dalibor , 13. 04. 2021

Ve tvářích žen mnohdy na první pohled nenajdete chloupky na bradě nebo pod nosem. Vidět jsou pouze jemné, nepostřehnutelné chloupky, ale v určitém věku života se objeví silnější a nápadnější chloupky i na bradě.

Chloupky se mohou objevit v důsledku stárnutí

Mohou být ale známkou zdravotních problémů. Pokud vidíte více než 1-2 chloupky, můžete mluvit o hirsutismu. Znamená to, že silnější a tmavší vlákna se objevují na ženském těle na netypických místech. Hirsutismus sám o sobě není nebezpečný, ale může značit vážnější onemocnění, které je potřeba včas podchytit.

Může to být problémem genetickým, pokud vaše matka nebo babička trpí na tyto problémy. Hormony mohou být také mezi viníky, pokud se v těle vyskytnou abnormální změny. Chloupky na bradě mohou být produkcí více mužských pohlavních hormonů, kterých je více, než by mělo být.

Pokud dosáhnete věku 70 let, mohou se tyto chloupky vyskytnout i na vaší bradě. Pokročilý věk je silným faktorem, objevit se mohou také během menopauzy, která nastává mnohem dříve. Syndrom polycystických vaječníků je vážnější záležitost. Je to stav, který ovlivňuje reprodukční orgány, včetně produkce hormonů. Kromě ochlupení na bradě se může objevit nepravidelná menstruace, ztráta hmotnosti, neplodnost a ovariální cysty.

Na ženské tělo má velký vliv těhotenství nebo hyperplazie nadledvin

Chloupky na bradě mohou být spojovány také s Cushingovým syndromem. V tom případě se v nadledvinkách produkuje příliš kortizolu, který se může vyvíjet sám, ale vyvolávají ho také některé léky na artritidu nebo astma. Kromě chloupků se mohou objevit strie a vidět je také zvýšení hmotnosti. Je nutné navštívit lékaře.

Vrozená hyperplazie nadledvin je většinou zjištěna již při narození. Je to velmi vzácné onemocnění, a pokud ho máte, určitě o něm víte. Může to být hlavní příčina chloupků na bradě a jejich následného vypadávání. Těhotenství nebo antikoncepce mají na ženské tělo a produkci hormonů velký vliv. Chloupky na bradě jsou v tomto případě pouze dočasné. Pokud máte o svém těle nějaké pochybnosti, nejlépe uděláte, pokud navštívíte odborníka, která vám poradí. Mnoho žen tento problém řeší depilací jak brady, tak „knírku“ pod nosem. Je to ale také dočasné řešení, které se musí absolvovat pravidelně. Navíc se výsledná částka může dostat velmi vysoko.