Chirurgové přiznávají, že mamografie je zastaralá a pro ženy škodlivá

0
(0)

Dalibor , 12. 02. 2020

Každý rok miliony žen v rámci preventivních prohlídek na rakovinu prsu podstupují mamografické vyšetření.

To se dělá tak, že se prs vloží mezi dvě desky, stačí jako placka a následně zrentgenovat s cílem odhalit vznikající nebo rostoucí nádory.


V poslední době se však stále více chirurgů či jiných medicínských expertů ozývá a zpochybňuje toto pro ženy nepříjemné a bolestivé vyšetření.

 

Jak uvádějí, mamografie podle nich ve skutečnosti ženám více škodí než pomáhá.

Co tvrdí oficiální medicína a jaká je skutečná pravda


Oficiální medicína tvrdí, že mamografie je jediným spolehlivým způsobem, jak odhalit rakovinu prsu včas.

Avšak nedávných 8 vědeckých studií, které hodnotily uvedenou proceduru zjistili, že mamografie není ani efektivní, ani bezpečná.

Po tom, co vyhodnotili údaje o 600 000 ženách ve věku od 39 do 74 let, které mamografii pravidelně absolvovali, výzkumníci došli k závěru, že u mnoha žen došlo ke špatnému stanovení diagnózy.

Následné tyto ženy zbytečně podstoupili chemoterapii, po čem se jejich zdravotní stav náhle zhoršil. Závěry studie publikované v Cochran databázi vědeckých studií jsou takové, že mamografie způsobuje více škod než užitku.

Důvodem je fakt, že po mamografii je více žen špatně diagnostikovaných a následně zbytečně léčených ať žen, u kterých se skutečně odhalí zhoubná rakovina prsu.


Z toho vyplývá, že mamografie jako vyšetřovací metoda je zastaralá a proto patří spíše do historických knih lékařských postupů, které selhaly a nikoliv do aktuální lékařské praxe.

Jak uvádějí autoři studie:

"Pokud vezmeme v úvahu, že mamografie snižuje míru rakoviny prsu o 15%, avšak zvyšuje zbytečnou léčbu chemoterapií o 30%, pak to v konkrétních číslech vypadá následovně.

Na každých 2000 žen, které pozveme na mamografii během 10 let, 1 z nich nezemře na rakovinu prsu, ale 10 zdravých žen bude zbytečně léčených chemoterapií. "

Skupina prestižních medicínských expertů přiznává, že mamografie více ubližuje než pomáhá


Rok na to, jak byla publikována první studie o mamografii, Žurnál medicíny Nového Anglie (Nejma) dochází k podobným závěrům.

Tým vědců, který sestával z medicínského etika, klinického epidemiologie, farmakologů, onkologického chirurga, vědce na pečovatelství, právníka a zdravotnického ekonoma prohlásili, že oficiální medicínské tvrzení o přínosech mamografie jsou ve skutečnosti úplný nesmysl.

Zjistili, že na každých 1000 žen, které začnou po 50-ce chodit na mamografii během příštích 10 let, se předejde 1 úmrtí, ale 490 až 670 žen bude mít falešné pozitivní výsledek a 70 až 100 žen následně podstoupí zbytečnou a riskantní biopsii.


 
Kromě toho, 3 až 14 z těchto žen bude diagnostikováno na rakovinu prsu, která je však nezhoubná a tudíž zbytečně podstoupí pro tělo zničující chemoterapii, čímž si trvale poškodí své zdraví.

Další studie provedená v Kanadě v roce 2014, došla k závěru, že mamografické vyšetření nesnižují míru úmrtnosti na rakovinu o nic víc než obyčejné samovyšetření prsu.

Jinými slovy, mamografie jako screeningová procedura je kompletně zbytečná a v mnoha případech dokonce škodlivá.

A seznam výzkumu s podobnými výsledky pokračuje dál - Norsko, USA, Švýcarsko a mnohé další země. Všichni se shodují na tom, že mamografie není tím, čím se prezentuje.

Statistická analýza za 40 let používání mamografie v USA ukazuje, že více žen je nesprávně diagnostikováno na rakovinu prsu kvůli mamografii jako je skutečně těch, kterým byla tato nemoc časně odhalena.

Závěr


To vše nás přivádí k otázce, proč se pak tato vyšetřovací metoda nadále používá, když vlastně vůbec nefunguje?

Dr. Sarah Mybill v dokumentárním filmu The Promise k tomu dodává:

"Věřím, že pokud i byste měli nádor, tak poslední věcí, kterou byste chtěli udělat, je pevně sevřít prs mezi dvě desky, protože to by jen způsobilo, že se rakovina ještě více rozšíří."