Chcetesi zlepšit paměť nebo pozornost? Toto určí délka spánku

0
(0)

Dalibor , 25. 01. 2020

Zdřímnutí během dne může být vynikající! Avšak někdy po probuzení se můžete cítit zeslaben nebo unavený více, než před spánkem.

Proč k tomu dochází?

Doktor Michael Breus vysvětluje:

Pokud si pospíte více než 30 minut, dostáváte se do hlubokého spánku. Pokud se po probuzení cítíte hůře než předtím, nastalo to, že během delšího spánku jste se dostali do jedné z jeho fází, z níž se těžko dostává ven ".

Přínosy spánku během dne

Tak, které jsou nejideálnější způsoby zdřímnutí si?

Krátký spánek lze považovat za rychlý restart mozku. Porovnejte to s tím, jak pracuje počítač.

Když začne být pomalý a jeho odezvy jsou zdlouhavé, je čas ho restartovat. Po něm už je opět všechno tak rychlé, jak to být má.

Mozek je v tomto ohledu podobný. Když si usnete, byť krátkou chvíli, je možné hned zaznamenat přínosy v několika oblastech.

Experti na spánek uvádějí, že když nemáte mnoho času, tak i 10 až 20 minutové zdřímnutí vám umí dodat rychlý nával pozornosti a vyjasnění mysli .

Můžete to využít během dne, pozdě v noci či před něčím důležitým.

Případně před posledním kolem počítačové hry, v níž se chystáte porazit hráčského šampiona a proto potřebujete trochu extra rychlosti pro vaše reflexy.

Natažení produktivního dne na maximum

Když jsem se snažil maximalizovat čas, během kterého jsem vzhůru, prostudoval jsem si věci kolem spánkových cyklů.

Také jsem se zaměřil na způsoby jak minimalizovat množství spánku, za současného zachování plné mentální síly.

Výsledkem bylo, že jsem si zvolil cyklus, který obsahoval blok času pro hlavní spánek a vedle toho několik zdřímnutí rozložených během dne, které trvaly přibližně 20 minut.

Zjistil jsem, že po 20 minutovém zdřímnutí se cítím skvěle. Byl jsem velmi pozorný, s jasnou myslí a neměl jsem problém s lehkostí pracovat následující 3 až 4 hodiny.

Také jsem zjistil, že na začátku experimentu se spánkovými cykly jsem začínal ztrácet kognitivní jasnost postupně jak jsem se dostával blíže ke konci dne.

Jednalo se sice o přechodovou fázi cyklu, ale měl jsem pocit, že tělu mozku chybí dostatek hlubokého spánku.

Podle Dr. Mednicka, je toto oblast, kde déle 60 minutové zdřímnutí jsou lepší pro zvýšení kognitivních schopností mozku .

Dr. Mednick také zdůrazňuje, že 90 minutový spánek pravděpodobně pokryje plný spánkový cyklus . To pak napomáhá kreativitě, emoční a procedurální paměti potřebné například pro učení se kole.

Probuzení se po REM spánku obvykle znamená i nejmenší množství takzvané spánkové setrvačnosti (když máte problém vstát z postele).

rekapitulace

Studie, která hodnotila osvěžující efekty krátkých a ultra-krátkých spánků zjistila, že zdřímnutí si na 5 až 10 minut dokáže vytvořit lepší bdělost a zvýšit kognitivní schopnosti.

Takže, pokud hledáte rychlé dobití baterek: zdřímněte si na 5 až 20 minut.

Když máte zájem o hlubší spánkovou revitalizaci: zdřímněte si na 60 až 90 minut.

závěrečný tip

Během kratších zdřímnutí, buďte mírně nakloněn směrem nahoru. To vám zabrání upadnout do hlubších spánkových fází.

Pokud se vám bude během těchto krátkých spánkových úseků i snít, může to být znakem toho, že trpíte spánkovým deficitem.

👍 Tento návod je užitečný