Chcete znát svou ideální váhu, abyste si mohla stanovit cíl? Existuje na to tabulka v závislosti na vašem typu postavy

0
(0)

Dalibor , 24. 08. 2020

Problémy s dosažením ideální váhy a jejím udržením trápí miliony lidí na celém světě a převládají mezi nimi ženy všech věkových kategorií.

Většina žen trpí určitým komplexem ze svého vzhledu, není schopná vnímat své pozitivní stránky a má tendenci se srovnávat s domněle dokonalými kráskami.

Co je ideální hmotnost a jaká jsou rizika nadváhy?

Definovat ideální hmotnost je poměrně problematické, protože do hry vstupuje celá řada faktorů, zejména celkové zdraví, které může mít na váhu vliv, a naopak může výrazně znesnadnit její žádoucí úpravu. V takových případech se vždy doporučuje konzultovat záměry s odborníky, tedy zejména s

  • lékařem
  • fyzioterapeutem, a
  • výživovým poradcem.

Pokud máte výrazně vyšší váhu, než byste měli mít, musíte počítat s tím, že budete celkově pomalejší a brzy se unavíte a nebudete tak třeba stačit na plnění některých pracovních úkolů, případně budete omezeni v pohybových aktivitách s přáteli, což může mít negativní vliv na vaši psychiku. Ohroženo je však i vaše tělo, kdy nadváha, nebo ještě hůř, obezita, znamená vyšší riziko vzniku některých zdravotních problémů, zejména diabetu (tedy cukrovky), nežádoucího vyššího krevního tlaku, ale například také onemocnění srdce a nádorových onemocnění.

Když si tyto faktory uvědomíte, bude pro vás snazší začít s tím něco dělat. Abyste však ve vašem úsilí byli také úspěšní, je dobré znát start a vidět také cíl. V tomto konkrétním případě to znamená znát počáteční hmotnost a také cílovou hmotnost, které chcete dosáhnout. A právě stanovení oné cílové hmotnosti bývá kámen úrazu, protože sami obvykle nevíte, kolik byste měli vážit, abyste byli takzvaně v normě.

Tabulka, která vám pomůže se zorientovat ve váhových kategoriích

V tom vám může pomoci tabulka, kterou lze najít na různých webových stránkách, a která kombinuje výšku postavy s jednotlivými typy postavy a pro každý z nich má pro danou výšku stanovenou ideální váhu, a to v rozmezí, tedy od-do. Typy postavy jsou štíhlá, střední (normální) a oblá.

Někdy bývá tato tabulka doplněna také částí obsahující excesy, to znamená přehled vah, které již představují nadváhu a obezitu, která se dělí do dvou stupňů, kdy ten druhý je samozřejmě závažnější.

V každém případě, důležité je rozhodnutí, že se sebou chcete něco dělat. Tabulku berte jen jako orientační a podle svých možností se snažte uvedeným hodnotám co nejvíce přiblížit, Nezapomínejte na pestrou a zdravou stravu a dostatek pohybu a uvidíte, že výsledky se brzy dostaví!