Dávejte svému jazyku zvýšenou péči, protože vám může ukázat spoustu skrytých zdravotních problémů.

0
(0)

Dalibor , 26. 10. 2020

Ať už se jedná o zdraví nebo špatný dech, vás jazyk vám toho může hodně napovědět. Stačí, když ho vypláznete a podíváte se na sebe do zrcadla. V jazyku se skrývá mnoho bakterií, které způsobují špatný dech. Ve skutečnosti platí, že čím více vrstev má jazyk, tím horší je vůně. Ústa jsou plná milionů živých organismů, kterým se daří v teplém a temném prostředí. Sledovat můžete:

  • barvu,
  • tvar,
  • usazeniny.

Zdravý a nezdravý jazyk

Zdravý jazyk je růžový, hladký a čistý bez jakýchkoli zbytků a čar. Na druhou stranu žluté usazeniny na jazyku, které postupně ztmavnou, jsou známkou toho, že se v ústech tvoří sloučeniny síry. Pro tento stav je také typická hluboká trhlina podél jazyka, kde se skrývá většina bakterií. Chcete vědět, co přesně způsobuje špatný dech?

Drsný jazyk s prasklinami je dalším znakem toho, že máte bakteriální usazeniny, které způsobují špatný dech v ústech. Tyto praskliny jsou ideálním místem pro množení bakterií. Dalším typem je tzv. „geografický“ jazyk, který se vyznačuje četnými prohlubněmi a hřebeny. To jsou oblasti s bakteriálním sedimentem a na druhé straně čisté oblasti. Tento stav se obvykle vyskytuje v důsledku reakce na určité potraviny, tres, nemoci nebo hormonální poruchy.

Jak se těmto problémům vyhnout?

Některé zubní pasty obsahují laurylsulfát sodný, který produkuje pěnu, ale je zbytečný pro čištění zubů a jazyka. Kromě toho bylo nedávno prokázáno, že tato chemikálie může dokonce způsobit malé rány v ústech. Proto je důležité si při nákupu zubní pasty přečíst štítky. Vynechte také potraviny bohaté na bílkoviny. Bakterie se totiž živí bílkovinami, které zhoršují dech.

Džusy obsahují kyselé složky a bakterie v kyselém prostředí produkují nepříjemně páchnoucí dech. Příznivé prostředí pro bakterie vytváří také cukry, cigarety a alkohol. Pozor si dávejte také na onemocnění dásní, protože bakterie se v tomto stavu snáze množí a dokonce pronikají do krevního řečiště. Proto byste si měli na ústní hygieně dávat záležet.