Dejte jazyk na patro a dýchejte tímto způsobem po dobu pár vteřin. Neuvěříte, jaký blahodárný efekt to bude mít na vaší psychiku.

0
(0)

Dalibor , 18. 08. 2020

Stres je každodenní součástí našeho života, a to nejen při pracovních aktivitách, ale také v soukromí. Některé druhy stresu mají velmi dobrý vliv jak na fyzickou, tak na mentální stránku lidského zdraví a prospívají především rozvoji našich schopností a může nás motivovat k lepším výkonům. Také proto řada lidí vyhledává adrenalinové sporty či nepohodlí nebo sleduje horory. Pokud ovšem stres přerůstá únosnou hranici, kdy přestává být prospěšný a začíná se negativně promítat na našeho psychického zdraví, které následně velmi silně působí také na zdraví tělesná. Pokud se velmi často potýkáte se stresem, je potřeba jej vhodným způsobem odbourávat. Z dlouhodobého hlediska pomáhá řada prostředků, jež tělo i mysl zrelaxují, a jejich prostřednictvím jsme schopni si udržovat optimální psychickou rovnováhu. Patří mezi ně především dostatek spánku, volného času, sportovních aktivit a zdravých vztahů. Při nahodilé stresové situaci je pak dobré využívat techniky, které umožní tělu rychle se uklidnit. Jednou z nich je dýchání s jazykem na patře.

Rychlá a účinná metoda uvolnění ve stresové situaci

Metoda založená na dýchání přes jazyk a stimulaci patra je velmi prospěšná v případě, že se potřebujete rychle uklidnit. Jedná se o speciální techniku dýchání, během níž dochází k soustředění na konkrétní bod, čímž tělo i mysl eliminuje všechny rušivé vliv okolí a současně zpomalí veškeré tělesné pochody. Navíc bylo prokázáno, že pokud je tato technika zahrnuta mezi každodenní rituály, zklidňuje organismus natolik, že se stává více odolný vůči stresovým situacím. Postup techniky je následující:

  • dotkněte se jazykem patra a jemně zatlačte
  • během 4 vteřin se postupně nadechujte
  • poté zadržte dech na 7 vteřin
  • následně pomalu vydechněte (výdech by měl trvat přibližně 8 vteřin)

Technika pomáhá nejen pro uvolnění od stresu, uklidňuje také nervy a současně prospívá klidnému usínání. Pro celkově lepší tělesné i duševní zdraví aplikujte techniku 4krát denně – uleví nejen od stresu, ale po dvou až třech měsících budete na sobě pozorovat pozitivní fyziologické změny spojené především s krevním tlakem a trávením.

👍 Tento návod je užitečný