Přesně toto dělám každý rok při výsadbě mrkve a mám vždy tu nejlepší úrodu. Zkuste to i vy!

0
(0)

Dalibor , 02. 06. 2021

Mrkev si můžete vypěstovat prakticky kdekoliv na zahradě. Potřebuje jen kvalitní půdu, aby se kořeny mohly dobře rozvíjet, zemina by měla být dobře propustná a bez kamenů. Přidat do ní můžete také humus, a pokud se vám povede, je dobré mrkev chránit proti škůdcům, kteří si na ni mohou pochutnat.

Mrkvi dopřejte dostatek vápníku, který si bude brát z půdy

Půda pro mrkev by měla být hlinito-písčitá nebo opačně. Mrkev potřebuje vápník, aby rostla v hojném množství, nemá ráda hnojení, protože jeho vlivem může popraskat nebo se více větvit. I pro pěstování mrkve existují různé triky, jak docílit velké úrody bez větší námahy. Chránit byste ji měli nejen proti škůdcům, ale také chorobám, které mohou mrkev postihnout.

Pomoci může zázrak jménem hypermangan. Je to jinými slovy manganistan draselný, který používaly již naše babičky. Zapomnělo se na něj kvůli chemickým přípravkům, které se postupně objevily v obchodech. Je ale lepší, pokud si občas vzpomenete na prostředky, které jsou snadno k dostání a nestojí tolik peněz.

Jestli chcete pěstovat zdravou mrkev, musíte se naučit několik zásad

Jak bude vaše úroda mrkve vypadat, bude záležet čistě na vás. Je nutné, aby byly plody bez hniloby, nemocí i plísně. Můžete tedy vyzkoušet následující metodu. Po druhém roztržení rostliny se zředí manganistan draselný s deseti litry vody. Jeden kbelík postačí na 3–4 metry čtvereční mrkvového záhonu. Zalévání opakujte každé tři týdny. Mrkev tím podpoříte v růstu, zamezíte vniknutí škůdců a nebudu hrozit plísně.

Ještě předtím, než tento roztok použijete, mrkev zalijte obyčejnou vodou. Jestli chcete zabránit drobným muškám, aby na mrkev létaly, stačí jen nastříkat roztok červeného nebo černého pepře. Jednu lžíci koření nasypte do 10 litrů vody, nechte chvíli louhovat a s odvarem poté stříkejte plody. Jeden velký kbelík bude stačit na 10 metrů záhonku.