Náš soused Pepa (63) má krásný trávník jak z pohádky. Minulý rok mi poradil tento trik, který letos použiju.

0
(0)

Dalibor , 21. 05. 2021

Vaše zahrada je stoprocentně tou nejlepší oázou klidu, kde hlavně přes letní měsíce trávíte velkou část volného času. Abyste si mohli čas strávený na zahradě užít, je třeba okrasným i užitkovým záhonům věnovat trochu času. Vedle záhonů je ale také nutné starat se o trávník, který je hezký jen tehdy, když je svěží a zelený. Jak udržet trávník ve stálé kondici? Podívejte se na tyto užitečné rady.

Základem je sekání trávy

Mulčování a sekání trávy je základem předpokladu krásného trávníku. Pokud chcete sekat trávu bez koše, pak by tráva neměla být vyšší než dva palce. Takto krátká tráva posekaná a ponechaná na zemi dopřeje trávníku dostatek mulčovacího a hnojícího materiálu. Zadržuje vlhkost a dodává trávníku potřebné živiny.

Jestliže sekáte ale trávu o dost vyšší, pak je ponechání trávy nevhodné. Delší posekaná tráva trávník zanáší, blokuje přísunu vzduchu a plstnatí. Zabraňuje také vlhkosti, aby se dostala ke kořenům trávy. Proto se v takovém případě doporučuje použít sekačku včetně koše na posekanou trávu.

Přebytečnou trávu můžete vyhodit na kompost, tam skvěle poslouží jako základ pro hnojivo.

Nezapomeňte na dostatečnou vláhu

Zejména v letních horkých dnech je velmi důležité trávu zavlažovat. Pokud tedy několik dní nepršelo, pokropte trávník vodou ve večerních hodinách, tak zabráníte rychlému odpařování vody. Trávník si stačí vzít dostatek vláhy pro svůj růst i zelenání.

Pro jílovitou půdu se doporučuje až čtyřicet milimetrů vody na každém kousku zeminy, u dobře kypřené půdy stačí dvacet milimetrů vody. Doporučená četnost zavlažování je každý pátý den.

Důležité je také doplňování živin pro trávník. Pokud nenecháváte posekanou trávu na trávníku, je nutné doplnit jiný druh hnojiva. V zahradnictví najdete specializované hnojivo pro trávníky, to je nutné aplikovat asi uprostřed léta. Nezapomeňte na důkladné a rovnoměrné rozmístění hnojiva, nedoporučuje se dávka překračovat.

Pozor na zrádné škůdce

Mezi hlavní škůdce, kteří dokážou zhoršit stav jinak krásně zeleného trávníku, patří především plevel a mech. Ve specializovaných obchodech existuje v dnešní době řada herbicidů a postřiků, které působí destruktivně na plevel, nikoliv na trávník. Pokud dodržíte přesný postup návodu k použití, pak se snadno a rychle veškerého plevelu zbavíte.