Chcete-li 10-krát více okurek? Nalijte půl litru tohoto zázraku pod každou sazenici, nic víc!

0
(0)

Dalibor , 04. 05. 2020

Přibližně před rokem nám do redakce portálu uRecept.cz poslala tip čtenářka Zuzana, která se pochlubila svou jedinečnou technikou, kterou používá při pěstování okurek.

Vyzkoušeli jsme ji a byli jsme skutečně překvapeni, jak skvěle funguje. A proto jsme se rozhodli podělit s vámi nejen o Zuzanin, ale io další pěstitelské tipy, jak zvýšit úrodu okurek i bez chemie a hnojiv z obchodu.

Zázračné hnojivo z tvrdého chleba

Pokud chcete opravdu dobrou úrodu okurek, je třeba dopřát jim pořádnou výživu. A v tom vám může pomoci stará známá činnost - kvašení.
Naplňte kbelík do 2/3 chlebovými kůrkách a zalijte vodou. Namočené kůrky něčím zatižte, v opačném případě budou plavat, když chléb začne kynout. Umístěte kbelík na teplé místo na dobu jednoho týdne. Výsledná konzistence se ředí vodou v poměru 1: 3 a použije se jako hnojivo, kterým zalijeme čerstvě zasazené okurky - vychází to asi na půl litru k jedné sazenice. Zaléváme pak i od začátku kvetení dokud plody nejsou velké.

Osvědčené hnojivo na okurky, rajčata, lilek a další zeleninu

"Nedám dopustit na tento starý osvědčený recept - kuračince zalít vodou a nechat nakvášet. Ačkoli to řádně zapáchá, je to výživová bomba pro úrodu. Po nařízení je hnojivo výborné na rajčata, cuketu, tykve a další plodiny - Riedel 1:10." Juraj S.

Výživa a ochrana před škůdci a chorobami v 1 kroku

Největším problémem při pěstování okurek bydlíte, že při aktivním plození jsou okurky napadené houbovými chorobami a škůdci. Jelikož okurky rychle rostou, nesmí se provádět chemický postřik. Z toho důvodu se doporučuje práce s organickými neškodnými roztoky. Tento je jedním z nich.

Potřebujeme:

  • 500 ml syrovátky
  • 2 PL 10% amoniaku
  • 4 - 5 l vody pokojové teploty

Postup:

1. Srvátku zmiešajte s amoniakom.

2. Nalejte zmes do vody.

3. Rostliny ošetřete roztokem tak, že postříkáte obě strany listů, alespoň jednou týdně, brzy ráno nebo pozdě v noci, aby roztok zůstal na povrchu listů co nejdéle.

Syrovátka obsahuje obrovské množství prospěšných látek pro rostliny (dusín, draslík, fosfor a mikroelementy).

Po potřísnění listů se na povrchu vytvoří tenký film, který je dokonale chrání před sporami plísňových chorob. Malí škůdci se jim rovněž vyhnou, protože se jim tento film nelíbí.