Chcete, aby vám orchidej kvetla celý rok? Stačí se u každé rostliny držet této zásady, nic víc - může mít i 40 květů!

0
(0)

Dalibor , 04. 05. 2020

Orchidej je poměrně náročná květina na pěstování, co umí většina pěstitelů. Někteří pěstitelé však ovládají tajemství, díky kterým jim orchideje rozkvetou do krásy klidně iv lednu.

Poradíme vám proto tipy a triky zkušených pěstitelů, které pomohou i vám.

Kdy je potřeba orchidej přesadit?

Orchidej netřeba přesazovat každý rok. Orchidej nepotřebuje klasickou zeminu, ale speciální substrát, prosadit ji však stačí po 2-3 letech. Je důležité, abyste změnili substrát a prostředí.

To však neplatí, pokud očividně rostlina není v dobrém stavu. Tehdy třeba nejprve zvážit její stav a podle okolností ji prosadit. Typickým příkladem je hniloba kořenů, která je u orchidejí poměrně častá.

Proč speciální substrát?

Orchidea phalaenopsis je epifytické rostlina - to znamená, že roste na kmenech stromů. V přírodě nepotřebuje substrát, neboť všechny živiny dokáže přijmout z dešťové vody. Její kořeny jsou tlustší a tím pádem nepotřebují substrát, tedy půdu.

Jak přesazovat?

Potřebujete malou misku s teplou vodou, průsvitný květináč, nůžky, nový substrát, kus pěny a převařené vody. Orchidej v květináči dejte do kbelíku s vodou. Po 30 minutách ji vytáhněte opatrně z kbelíku, vytáhněte ji ze starého květináče a osvoboďte kořeny od substrátu.

Vysušené nebo shnilé kořeny odstřihněte nůžkami. Na dno květináče vysypte trochu substrátu a na spodek vložte ještě trochu tvrdší pěny, která bude udržovat vlhkost. Rostlinku opatrně vložte do květináče a zasypte substrátem. Po dobu 7 až 10 dní orchideu nepolévejte a ani ji znovu nepřesazujte. Nechte ji odpočívat a vstřebat "šok", který zažila.

Co dělat, aby orchidej zkvetla?

Rostlinku je vhodné doslova oživit šokovou terapií. Umístěte ji na několik dní do tmy a pak zpět na parapet k oknu. Tento trik však funguje pouze při zdravých rostlinách. Slabší rostlinky nemusí tento šok přežít.

Zázrak ostřílených pěstitele - cukr!

Pokud se vám stalo, že jste orchideu prosadily a nedaří se jí, nechtěně jste ji poškodili, nebo prostě dlouho - předlouho nekvete, zkuste tento tip, mě ještě nezklamal. A to orchidejím nedávám ani speciální hnojiva. Pro mě je jednodznačne největší zázrak pro tuto rostlinu cukr. Jedna paní mi jednou řekla, že cukr pro orchideu je jako antibiotikum pro člověka. Stačí ho správně použít a orchidej se nastartuje.

Na co funguje cukr?

  • na zvadlé rostliny,
  • na rostliny, které jste nechtěně poškodili při manipulaci,
  • na rostliny, které dlouho nekvetly,
  • na starší rostliny, kterým chybí energie.

 

Jak na to?

Já jsem tuto kúru použila na sestřinu orchideu, která byla opravdu už na vyhození. V litru vody jsem rozpustila 1 lžičku cukru a do tohoto koupele jsem ponořila orchideu a nechala máčet asi 8-9 hodin (uvádí se, že se může nechat i celý den). Pak jsem ji ještě na hodinu namočila do odstáté vody . To je všechno, když jsem ji vybrala z vody, uložila jsem ji na obvyklé stanovisko a hned jsem si všimla, že listy má plnější a také květy se zvedly. Na druhý den už vypadala už mnohem lépe a postupně se zcela zotavila - pro mou sestru zázrak, pro mě prostě cukr.

Takto vypadá moje orchidej, sestřina purpurová dokonce nahodila nejvíce puků, odkdy ji doma má!

Poškozené nebo povadlé orchideje zkuste pomoci koupelí v cukrovém roztoku, který připravíte z jedné čajové lžičky cukru a jednoho litru vody . Pak ji ještě na hodinu vložte do vlažné vody. To je vše!

Co je třeba dělat, když přestane kvést - nejdříve pozorujte, až potom stříhejte!

Radí pěstitelku: "Já nikdy nestříhá jakmile odkvete. Mám takovou zkušenost, že když jsem to dělala hned, orchidej se jakoby zastavila a dlouho-dlouho mi potom nekvetla.  Odkvetlých orchidej chvíli sledujte, pokud celá kvetoucí stonek  zaschne a ztvrdne , znamená to, že už je zcela vyčerpána -  mrtvá a třeba ji celou odstranit.  Pokud zežloutne a uschne  jen vrchní část a spodní zůstane zelená , je to znamení, že stonek opět vykvete, ale je třeba odstranit uschlou část, abyste jí pomohli. Na toto si však dávejte pozor -  nikdy nestříháme na hranici živé a mrtvé stonky, stříháme tak, aby zůstal asi 1 cm suché části na stonku (tedy asi 1 - 1,5 cm nad hranicí zelené a suché části). "

Pokud zůstala kvetoucí stonek i nějaký čas po odkvětu celá stonek zelená  jde o nejlepší případ, protože orchidej má nejvíce energie a máte největší šanci, že bude kvést opět velmi brzy. V takovém případě je stonek však třeba  také zastřihnout, abyste jí pomohli a to asi 1,5 - 2 cm cm nad třetím očkem . To je nejlepší místo na stimulaci a ozdravení rostliny.

Důležité - řezy vždy ošetřuji  rozdrceným černým uhlím  -  rány se rychle zacelí a nehrozí , že by se do nich dostaly nemoci nebo by rostlina začala hnít. Černé uhlí je můj ověřený tip, používám celé roky.

Já pořadím ještě jeden zlepšovák. Pokud máte mladou a silnou orchideu, která má odkvětu zelenou celou stonek a vytvořila několik řad listů , stonek odstraňuji celou. Ale nedělejte to, pokud orchidej nevytvořila více řad listů, to značí, že by nemusela mít dostatek síly na  vyrašení nové stonky . Pouze pokud máte skutečně bujně rostoucí orchideu

Kdy víte, že orchidej je odpočinutá a můžete ji začít probouzet?

Orchidej třeba po období kvetení nechat nějaký čas odpočinout, jako všechny rostlinky. Jak však poznat, kdy je orchidej možné probouzet, aby rychleji zkvetla? Mně poradila tchyně dívat na kořeny. Když orchidej odpočívá, kořeny jsou  docela stříbrné, rostlina je v době odpočinku a třeba ji nechat na pokoji . Když kořeny začínají získávat  zelenkavý nádech,  rostlina přichází do aktivního období. Můžete začít o něco více zalévat a postupně přidávejte i hnojivo. Orchidej začne brzy kvést.

Po odkvětu ještě nezapomeňte zkontrolovat kořeny , pokud se na nich objevila plíseň, odstraňte je (rány ošetřete uhlím) a rostlinu přesaďte do nového substrátu.

Když rostlinu přesazovat, vždy ji nejdříve  namočím do koupele s vlažnou odstátou vodou , potom vložím do nového květináče a odložím na  1-2 týdny na chladnější tmavé místo v bytě . Takto se rostlina rychleji adaptuje na nové prostředí.