Celer snižuje cholesterol, napomáhá detoxikaci a zlepšuje trávení

0
(0)

Tomáš , 30. 07. 2021

Celer je jedním z nejzdravějších druhů zeleniny. Každá jeho část, tj. stonek, listy a dokonce i semínka, může být konzumována a je plná živin. Celerové listy se často přidávají do polévek a využívají se k přílohám. Olejová složka v semínkách je zodpovědná za charakteristickou vůni a za mnoho jeho zdravotních účinků.

Obsahuje spoustu vitamínů

Celer je bohatý na vitamíny B6, C, A, K, kyselinu listovou, vápník a vlákninu. Tato zelenina je plná antioxidantů. Které bojují proti volným radikálům a hrají i roli v protizánětlivých procesech. Celer se používá jako přírodní lék na mnoho zánětlivých onemocnění, jako jsou onemocnění jater a ledvin, artritida, syndrom dráždivého tračníku, kožní onemocnění a záněty močových cest.

Celer snižuje cholesterol a obecně hladinu tuků v krvi. Výtažky z celeru mají antihypertenzní účinek, což znamená, že snižují krevní tlak. Obsahuje hodně draslíku a vápníku, které obecně podporují zdraví srdce. Celer je také ideální potravinou na pročištění jater. Pravidelnou konzumací se výrazně zlepšuje funkce ledvin a jater.

Má jen málo kalorií

Díky vysokému obsahu vitamínů má celer diuretický účinek, který pomáhá při detoxikačních procesech. Je to rovněž potravina vhodná do diety, jelikož obsahuje jen málo kalorií a sacharidů. Zároveň je v ní spousta vlákniny, takže podporuje proces hubnutí a zasytí na velmi dlouhou dobu. Dá se kombinovat s mnoha jinými potravinami.

Celer má řadu příznivých účinků na trávení. Konzumace celeru zlepšuje trávení a působí proti nadýmání. Zabraňuje dehydrataci organismu. Celer patří mezi zeleninu, která působí preventivně proti rakovině. Stejný účinek má například fenykl, řepa nebo petržel. Polyacetylen obsažený v celeru pomáhá odstraňovat z organismu toxiny, posiluje imunitní systém a brání rozvoji protirakovinných buněk, zejména rakoviny prsu a leukémie. Obsahuje také deriváty kumarinu, které působí proti vzniku krevních sraženin.