Budeme moci všichni opět cestovat? Hamáček mluví o otevření hranic. Babiš tvrdí, že vás zahraniční země nepřijmou

0
(0)

Dalibor , 24. 04. 2020

V dopoledních hodinách se uskutečnil brífink krizového štábu. Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček promluvil o tom, zda bude nouzový stav v Česku pokračovat, jak by mělo vypadat cestování do zahraničí a čím by se lidé měli řídit. Epidemiolog Roman Prymula je toho názoru, že kdo vysloveně nemusí cestovat, měl by cestu do zahraničí odložit. A premiér Babiš tvrdí, že v zahraničí se o výletníky nyní nepoperou.

Dosud platilo, že nebylo možné se volně pohybovat po České republice, kromě nákupu nutných potravin a cesty za rodinou nebo do práce.

Hranice se uzavřely, což způsobilo značné problémy hlavně lidem, kteří cestují do zahraničí kvůli práci. Od 14. 4. bylo možné v odůvodněných případech do zahraničí vyjet.

„V současné době je důležité, aby byly dodržovány všechny epidemiologické standardy. Do České republiky bude moct vstoupit ten, kdo se na hranicích při vstupu do České republiky prokáže negativním potvrzením na přítomnost koronaviru ne starším než čtyři dny,“ řekl během brífinku Jan Hamáček s tím, že toto rozhodnutí platí od pondělí 27. 4.

Pokud člověk nebude schopen test řádně doložit, tak podle Hamáčka v případě, že se bude jednat o občana České republiky, tak ho čeká 14denní karanténa.

Jestli se bude jednat o cizince, tak mu nebude povoleno překročit hranice do České republiky.

„Největší výjimkou jsou pendleři. U nich stačí negativní test jednou za 14 dní,“ dodal Jan Hamáček. Premiér Andrej Babiš (65) je ale jiného názoru.

„Cestování do zahraničí je pouze teorie, nepustí vás. My jsme podle platných zákonů museli teoreticky rozvolnit i cestování do zahraničí, ale prakticky se nedostanete nikam,” uvedl v pátek Babiš.

„Soud neřekl, že jsme postupovali špatně, soud řekl, že jsme měli postupovat podle jiného zákona, my jsme to včera večer napravili,” dodal Babiš k rozhodnutí soudu.

👍 Tento návod je užitečný