Brockův index - jaká je ideální ženská hmotnost

0
(0)

Dalibor , 29. 09. 2022

Domníváme se, že ideální váha pro ženu je učena na 18 let. A tento počet kilogramů by měl být pro mladou dámu návodem pro celý její nadcházející život.

Vzorec pro ideální hmotnost

Jen málo žen si totiž dokáže udržet ideální parametry díky vyvážené životosprávě, dobrému metabolismu a pravidelné fyzické aktivitě. Záleží však také na dalších parametrech. Tabulky tělesné hmotnosti pro ženy. Kdysi před mnoha lety existoval vzorec pro ideální tělesnou hmotnost ženy, který se vypočítával takto: od výšky (v cm) se odečetlo 110, čímž se získala požadovaná hmotnost. Takto zjednodušený vzor však fungoval dobře, s výjimkou fitness modelek, ale ženám s výraznými boky a ňadry neseděl. Začali tedy zohledňovat typ postavy.

Tabulka

Na základě výpočtů francouzského antropologa Paula Brocy není obtížné stanovit ideální hmotnost ženy podle výše uvedené tabulky. S přibývajícími lety však tělo spotřebovává stále méně energie, takže se metabolismus zpomaluje a vytváří se více tuku. To vede k nárůstu počtu kilogramů navíc.

U žen starších 40 let přidejte k ideální hmotnosti uvedené v tabulce 10 % a u žen starších 55 let 15 %. Je nutno mít na zřeteli, že tyto výpočty udávají horní povolenou hranici hmotnosti, podle které se určuje, zda je osoba obézní, či nikoli. Tímto způsobem nelze určit nadměrnou štíhlost.

Váhový index

Ne každý může být spojován s určitým typem postavy. Koneckonců, člověk může mít přechod mezi, řekněme, hubenou a průměrnou postavou. Normální váhový index se zde však příliš neliší, a pokud máte pochybnosti o kilogramech navíc, poraďte se s odborníkem na výživu.

Zdroj: woman.tiscali.cz