Brní vás někdy prsty u rukou? Měli byste tedy vědět tyto informace. Mohlo by to být vážné onemocnění.

0
(0)

Dalibor , 17. 02. 2021

Mravenčení prstů může značit jen přeležení nebo momentální odkrvení ruky. V takovém případě si vůbec nemusíte dělat starosti. Existuje však mnoho případů, kdy brnění prstů může být prvním příznakem vážného onemocnění.

7 důvodů, proč vás brní prsty

Existuje mnoho důvodů, proč vás brní prsty. V nejvíce případech se jedná o brnění posledních dvou prsů, tedy v prsteníčku a malíčku. Pokud se tak stane například ve chvíli, kdy ležíte nepohodlně na boku a ruku máte pod sebou, je to známka jasného přeležení a odkrvení prstů. V jiných případech se však může jednat o známku závažnějších nemocí. Mezi ty nejvíce rizikové patří například:

  • trombóza
  • poškození nervové soustavy
  • roztroušená skleróza

První možností, kterou může značit mravenčení prstů, je roztroušená skleróza. Důvodem je především destrukce mozku a nervů míchy. V míše se postupně přerušují impulzy nervové soustavy, což vede až ke snížení samotné citlivosti končetin a známému brnění prstů.

Cervikální osteochondróza se pojí zejména se změnami v krční páteři. Tyto změny zapříčiní stlačení nervů a přerušení průtoku krve. Při takovém onemocnění je jeden z příznaků právě brnění končetin, ale také častá bolest hlavy nebo problémy s koordinací.

Za brnění končetin může často syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je častou nemocí dnešní doby. Zejména u lidí vykonávající administrativní činnost u počítače se často tento syndrom objevuje. Brnění prstů je způsobeno monotónním pohybem ruky, díky kterému se šlachy zvětšují nebo mohou způsobit necitlivost.

Krevní sraženina může zapříčinit špatný průtok krve. Proto je i u trombózy častým prvním příznakem brnění prstů nebo celýczh končetin. Problémy s krevním oběhem v končetinách se objevují také u lidí se zvýšenou hladinou cukru v krvi.

Posledním možným onemocněním, které se vyznačuje právě brněním prstů nebo celých končetin, je mrtvice nebo jiné poškození nervů. Pokud vás tedy z nejasných příčin začínají brnět prsty, bolí vás hlava nebo vás trápí zmatenost, zrak nebo řeč, pak co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc. Může se jednat o jednu ze zmíněných chorob, u kterých hraje hlavní roli čas.

👍 Tento návod je užitečný