Recept: Pan Josef začal stříhat malé větývky borovice a udělal z nich sirup na podporu imunity.

0
(0)

Dalibor , 01. 10. 2020

Pokud přemýšlíme nad nějakým produktem z borovice, tak nás asi jako první napadne alkoholický destilát zvaný borovička. Nicméně krásnou vůni jehličí můžete konzervovat a užívat také na podporu imunity, proti bolesti v krku, kašli či bronchitidě. A to v podobě sladkého sirupu, který není alkoholický, a proto je vhodný také pro děti od 1 roku. Vyzkoušejte sirup s nádhernou borovicovou vůní i vy!

Potřebné ingredience

Na přípravu borovi;cového sirupu si připravte tyto ingredience:

  • 1 kg mladého borovicového jehličí,
  • 1 kg cukru.

To je vše. Navíc ještě budete potřebovat velkou nádobu, do které se toto všechno vleze.

Příprava borovicového sirupu

Jehličí, které jste si nasbírali v lese odstraňte od větviček a zvažte ho. Pokud máte jeden kilogram, výborně. Pokud máte méně či více, jednoduše stačí pozměnit množství přidaného cukru (poměr jehličí a cukru je vždy 1:1). Otrhané jehličí umyjte v čisté vodě a dejte na suchou utěrku nebo papírový ručník. Nechte vysušit nejlépe přes noc.

Připravte si velkou nádobu

Jehličí, které již není vlhké, dejte do velké uzavíratelné nádoby a pořádně je promíchejte s příslušným množstvím cukru. Uzavřete a dejte na slunný okenní parapet. Takto necháte jehličí stát asi 40 dní, takže je dobré poznačit si, kdy jste nádobu prvně uzavřeli. Každý den nebo kdykoli půjdete okolo, můžete nádobu s jehličím protřepat – avšak nikdy ji neotvírejte.

Odeberte sirup

Po uplynutí 40 dnů by se měla v nádobě vytvořit tekutina – tou je právě náš sirup. Ten sceďte přes jemné plátýnko a uzavřete do tmavé nádoby. Nejlépe se hodí čistá nádoba po sirupu od kašle, kterou uzavřete. Sirup lze užívat jako prevenci před vznikem nachlazení, kašle, bolesti v krku a také pro posílení imunity.

Dávkování

Dospělí mohou sirup užívat v dávce 3-4 čajové lžičky denně, a to po dobu až 9 měsíců (nejlépe před zimou). Děti od 1 roku užívají sirup jako lék na kašel nebo bolest v krku.