Bolí vás často hlava, záda či klouby? Možná trpíte hypovitaminózou

0
(0)

Dalibor , 26. 03. 2021

Bolesti hlavy, zad i kloubů jsou velmi nepříjemné a mohou vám znemožnit běžné aktivity a ubírat vám na energii. Jejich příčiny mohou být různé – traumatické nebo hormonální – bolest však může přicházet také jako důsledek nedostatku potřebných látek. V tomto případě se jedná především o vitamín D, který je důležitý nejen pro zdraví zubů a kostí, ale také k metabolizování kortizolu, jehož nedostatek se projevuje právě bolestí kloubů. Kromě nedostatku vitamínu D mohou být různé bolesti způsobené také nízkou hladinou jiných vitamínů. Než tedy začnete panikařit, zkuste nejdříve doplnit potřebné živiny, ať už vhodnou stravou, nebo potravinovými doplňky.

Bolesti způsobené nedostatkem vitamínů

Velmi důležitou živinou, která může způsobovat bolesti, je především již zmíněný vitamín D. Kromě něj však mohou bolestivé stavy zapříčinit také vitamíny skupiny B.

Nedostatek vitamínu D

Jak už bylo řečeno, bolesti hlavy, zad nebo kloubů se mohou objevit v důsledku nedostatku vitamínu D, který je nezbytnou součástí metabolických procesů, které probíhají v těle. Kromě vylučování kortizolu se jedná také o nespavost, jež může vyústit až v kontinuální bolesti hlavy či migrény. Tento problém je navázán především na psychické problémy – deprese, které lidé často řeší pomocí antidepresiv. Ty ovšem snižují hladinu vitamínu D a současně zvyšují hladinu serotoninu, který brání ve spánku. Pokud propukne deprese u mladých matek, které nemají možnost přijímat vitamín D ze slunečního svitu, může se u nich rozvinout kvůli nedostatku spánku poporodní deprese.

Nedostatek vitamínů skupiny B

Některé vitamíny skupiny B mají vliv na bolestivé stavy. Jedná se především o vitamíny B5, B6 a B12, jejíchž nedostatek v kombinaci s nízkou hladinou vitamínu D způsobují bolesti zad.

Jak se vypořádat s bolestmi způsobenými hypovitaminózou

Jelikož uvedené bolesti a depresivní stavy způsobuje především nedostatek vitamínu D, je dobré jej vhodným způsobem doplňovat. Primárně lze zdraví podpořit pobytem na slunci nebo užívat vhodné potravinové doplňky, které jeho hladinu v těle doplní. Trpíte-li velkým nedostatkem, doporučuje se trávit denně na slunci 2-4 hodiny, nebo jej nahradit horským sluníčkem. U bolestí hlavy je nutné doplňovat také hořčík, případně můžete zkusit zařadit do svého jídelníčku slunečnicová semínka.