Blíží se čas zimy, nezapomeňte proto včas udělat tuto věc se svými okny. Ptáte se proč? Budete překvapeni!

0
(0)

Dalibor , 02. 09. 2020

V sychravém a chladném počasí, kdy teploty klesnou a venku je mnohem chladněji než v interiéru, začne hospodyňkám čas utírání parapetu a spodních částí oken. Vlhkost na oknech, a především na parapetu kondenzuje a stéká. Po čase, kdy je parapet permanentně vlhký nebo přímo mokrý se dříve či později objeví plíseň. To bývá problém, protože trpí nejen malé děti a alergici, ale plíseň může způsobit zdravotní problémy i zcela zdravým jedincům. Co pomůže? Budete se divit, ale obyčejná jedlá soda.

Užitečný pomocník v domácnosti

Jedlá soda je zázračný pomocník, který levně a šetrně pomůže s celou domácností. Využití má totiž v kuchyni, ale také při úklidu a údržbě, své uplatnění však najde také v léčitelství. Jedlá soda je všestranný prostředek, navíc zcela ekologický, který navrátí lesk zašlým povrchům, odstraní vodní kámen z nerezu, dodá lesk pekáčům, zlikviduje špínu v kuchyni, ale také pachy v lednici nebo v komoře. Jedlá soda však pomůže také s vyčištěním oken a zamezí vzniku plísni na parapetech. Nevěříte?

Jak vyčistit okna a parapet před zimou

Vyzkoušejte zcela ekologický přípravek, který si vyrobíte sami z nejlacinějších přísad, které máte doma. Vezměte práškovou jedlou sodu a posypte parapet, rohy a drážky na plastových oknech, kde se drží nejvíce špíny a kam stéká během chladného počasí vysrážená voda. Místa posypte důkladně, následně si připravte ocet, který nalijte po kapkách na jedlou sodu. Směs začne pěnit, pěna se musí dostat do všech nepřístupných míst, rohů a zdířek mezi oknem a parapetem.

Pro dočištění použijte starý kartáček na zuby

Nechte chvilku pěnu působit, aby došlo k odlepení špíny. Nyní vezměte starý nepoužívaný kartáček na zuby a všechna místa pečlivě vydrhněte od zanesené špíny, prachu a ostatních částic, které se dostaly do okna a rohů parapetu. Na závěr vezměte jídelní nůž a kousek hadříku, kterým obalíte nůž. Hadřík namočte a uvolněné nečistoty otřete. Díky plochému noži se dostanete i do nejméně přístupných míst. Po osušení papírovou utěrkou budou okna i parapet zářit, navíc se budou o poznání méně mlžit díky nasypané jedlé sodě.