Běžné léky, díky kterým přibýváte na váze zjistěte které to jsou

0
(0)

Dalibor , 17. 10. 2022

Je dobře známo, že mnoho léků má dlouhý seznam nežádoucích účinků. Častým vedlejším účinkem některých z nich je přibývání na váze. I když to samo o sobě nemusí být nebezpečné, v závislosti na vašich zdravotních cílech může být přibývání nadbytečných kilogramů závažné.

Proto je důležité být připraven, pochopit, proč může dojít k přibývání na váze, že to může být něco, co je třeba řešit, pokud užíváte určité léky.

Vždy je třeba konzultovat situaci s doktorem

Kdykoli začnete užívat nový lék, zeptejte se lékárníka na základní informace, například na případné nežádoucí účinky. Pokud je jedním z nich přibývání na váze a vy s tím nejste spokojeni, zeptejte se svého lékaře, zda můžete užívat nižší dávku nebo zda existují jiné možnosti léků.

Ať už užíváte léky na léčbu úzkosti nebo deprese, steroidy nebo antihistaminika, podívejte se, jak některé z nich mohou ovlivnit vaši hmotnost.

Tricyklická antidepresiva

Některé z těchto léků mohou zvyšovat chuť k jídlu a vést k přibývání na váze. UPOZORNĚNÍ: Pokud užíváte antidepresiva, nepřestávejte je náhle užívat. Nejprve to proberte se svým lékařem a vypracujte plán, který nejlépe podpoří vaše duševní zdraví. Pokud vás přibývání na váze nutí přestat užívat léky, můžete se poradit s lékařem o přechodu na jinou skupinu antidepresiv.

Kortikosteroidy

Kortikosteroidy ve formě tablet léčí řadu onemocnění, od astmatu a artritidy po bolesti zad a lupus. Ty mají mnoho vedlejších účinků, mezi něž patří zvýšená chuť k jídlu, zadržování tekutin a změna metabolismu. Lékárníci doporučují užívat kortikosteroidy s jídlem. Perorální steroidy se obvykle doporučují na krátkou dobu (například týdenní nebo dvoutýdenní dávka), což omezuje vedlejší účinky. Pokud je nutné je užívat dlouhodobě, může být obtížnější kontrolovat přibývání na váze a budete muset důsledněji dodržovat dietu a cvičení.

Antihistaminika

Pokud trpíte alergií, pravděpodobně jste užívali antihistaminika. Studie prokázaly, že lidé, kteří pravidelně užívají některá antihistaminika, mají vyšší tělesnou hmotnost a obvod pasu než ti, kteří je neužívají. Proč? Histamin v těle totiž vypíná signály hladu. Naproti tomu antihistaminika mohou tyto signály sytosti nějakým způsobem narušovat. Alternativou jsou nosní steroidní spreje. Ty působí jinak než perorální steroidy a obecně nejsou spojeny s přibýváním na váze.

Léky na epilepsii

Některé léky, kterými se léčí záchvaty, mohou zvýšit vaši chuť k jídlu. Nadbytek kalorií z většího množství jídla může nakonec vést k přibývání na váze. Pokud jste pacientem užívajícím některý z těchto léků, je důležité vědět, že důsledkem může být přibývání na váze. Pokud se domníváte, že léky, které užíváte, pro vás nejsou vhodné, poraďte se s lékařem o přechodu na jiné léky, které souvisejí s hubnutím nebo jsou na hubnutí neutrální.

Léky na hypertenzi

Beta-blokátory se běžně používají k léčbě hypertenze. U některých je pravděpodobnější, že způsobí přibývání na váze. Důvod není jasný, ale beta-blokátory mohou způsobit únavu, zejména když začnete lék užívat poprvé. Zpomalují srdeční frekvenci a mohou snížit toleranci cvičení. Únava a nepohodlí během cvičení mohou způsobit, že budete častěji sedět, což může vést k přibývání na váze.

Studie publikovaná v časopise Gastroenterology ukázala, že beta-blokátory mohou skutečně snižovat metabolismus. Vědci proto doporučují, aby lidem s nadváhou nebo sklonem k obezitě nebyly beta-blokátory předepisovány jako lék první volby. V každém případě byste se měli o nežádoucích účincích svých léků vždy poradit se svým lékařem.

Inzulín

Pokud užíváte inzulín k léčbě cukrovky, mějte na paměti, že může podporovat přibývání na váze. Tento hormon totiž pomáhá tělu vstřebávat glukózu z krevního oběhu. Glukóza je dobrá věc: buňky v těle ji využívají k efektivnímu fungování. Jakmile se cukr vstřebá z krve a dostane se do buněk, pokud ho tělo nevyužije k výrobě energie, přemění se na tuk. Pokud budete jíst příliš mnoho, zejména potravin s vysokým obsahem cukru, budete přibírat na váze.

Antipsychotika

Tyto léky lze použít k léčbě schizofrenie a bipolární poruchy. Zhoršují funkci glukózy a zvyšují hladinu cholesterolu a triglyceridů, což pacienty vystavuje většímu riziku vzniku metabolických poruch.

Zdroj: newsitamea.gr