Dříve jsem bílé ponožky vyhazovala, protože nešly vyprat. S tímto prostředkem jsou ale opět zářivé, jako když jsem je kupovala.

0
(0)

Dalibor , 05. 01. 2021

Bělení spodního prádla a převážně ponožek se může zpočátku zdát jako nadlidský úkol. Zakořeněná špína v našich ponožkách nemusí značit špatnou hygienu či nedostatek praní, ale zkrátka a dobře bílá barva je náchylná k zachytávání nečistot a svou běloskvoucí čistotu si udrží jen na chvíli. I když se snažíte, seč můžete. Existuje však skvělý způsob, jak vrátit starému oblečení, zejména pak spodnímu prádlu a ponožkám, původní barvu.

Jak vybělit ponožky a spodní prádlo?

Tato metoda je vhodná i pro jiné typy oděvu, ale vyvarujte se jemným tkaninám. Zde by mohl nastat opačný efekt a oblečení byste mohli natrvalo zničit. Co budete k bělení prádla potřebovat?

  • Prací prostředek
  • Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda
  • 9% ocet

Všechny složky jsou snadno dostupné, takže se nemusíte bát, že bychom si na vás vymýšleli cokoli složitého.

Jak na to?

Nejdříve ponořte ponožky do vody s rozpuštěným pracím prostředkem a vyperte je v ruce. Prací prostředek odstraní nečistoty, ale šedá barva ponožek a skvrny budou stále viditelné. Proto je nyní čas na jedlou sodu. Ponožky opláchněte od zbytků pracího prostředku a zasypte je jedlou sodou po celém povrchu. Snažte se ji rozložit skutečně na všechny postižené části ponožek, které chcete vybělit. Následně ponožky zalijte 9% octem a nechte chvíli působit, zhruba 20 minut, popřípadě podle rozsahu zašpinění. Ponožky opláchněte a znovu vyperte v ruce ve vodě s pracím prostředkem.

Bílé prádlo co nejdéle

Tento postup vám pomůže udržet prádlo bílé co nejdéle, navíc je velice jednoduchý a neškodný jak pro vaše prádlo, tak i vaši pokožku. Metodu můžete aplikovat například i na zašpiněné ubrusy nebo bílé plátěné tenisky. Ještě jednou připomínáme, raději se vyvarujte oblečení z jemných tkanin. Sice se nejedná o nijak agresivní proces, ale tenké látky se mohou snadno poničit, i když jste sebevíc opatrní.