Barva, tvar a zápach. Co říká stolice o vašem zdravotním stavu?

0
(0)

Dalibor , 12. 12. 2020

Naše tělo má vyvinutý seznam varovných indikátorů. Jimi vydávané signály vám říkají, že je s vaším tělem něco špatně. Jedním z takových signálů je i stolice. Ačkoliv je toto téma pro mnohé velmi citlivé, barva, tvar a zápach vaší stolice jsou častým signálem problémů s trávicím traktem.

Nejdříve si řekněme, jak by vaše ranní rozjímání mělo vypadat. Zdravá střeva značí klobásovitý tvar bez povrchových vad. Struktura stolice by měla být jemná a její vyměšování by vám nemělo způsobovat potíže.

Věnujte pozornost barvě i tvaru

Odlišnosti ve tvaru stolice často způsobuje intolerance na některý typ jídla. Jestliže je vaše stolice měkká a tenká, často se jedná o alergii na jídlo, signalizovat může ale i vážnější problémy jako pankreatitidu nebo Addisonovu nemoc.

Pozornost věnujte také vyměšování. Při něm nesmí docházet k bolestem v oblastech konečníku a krvácení řitního otvoru. Tvrdá a hrudkovitá stolice často signalizuje problémy v tenkém střevě nebo syndrom dráždivého tračníku. Občas ji způsobí i antibiotika.

Bílá stolice ukazuje na cyrhózu

V ideálním případě má stolice typicky hnědou barvu. Jakékoliv odchylky zpravidla způsobují změny v jídelníčku. Často ale signalizují i problémy ve střevním traktu.

  • Světle hnědá až bílá stolice – signalizuje žloutenku, cyrhózu jater a problémy se slinivkou
  • Žlutá stolice – indikuje problémy s močovým měchýřem a špatným vstřebáváním tekutin
  • Černá a sytě červená stolice – zpravidla signalizuje krev ve střevech, často ji ale způsobuje nadměrná konzumace potravin obsahujících krev, červené řepy a borůvek

Signálem špatného trávicího traktu je také nepříjemný zápach. Vyměšování nepatří k voňavým činnostem, agresivní zápach ale často napovídá, že máte problémy s nedostatečným vstřebáváním živin, případně ukazují na pankreatitidu nebo cystickou fibrózu.