Bakteriální vaginóza: co to je, jaké jsou příznaky, příčiny a léčba. Pozorujte se a dávejte těmto signálům váhu.

0
(0)

Dalibor , 11. 10. 2020

Jedná se o problém, který se potenciálně týká všech žen bez hledu na věkovou kategorii.

O co se tedy jedná? O vaginální otok způsobený narušením rovnováhy bakterií v prostředí vaginy (například Gardnerella vaginalis). To vede k infekci známé jako bakteriální vaginóza. Ačkoli tato změna může ovlivnit jakoukoli ženu bez ohledu na její věk, obvykle k ní dojde po sexu bez použití ochrany.

Příznaky bakteriální vaginózy

Přesto, že nechráněný sex může zvýšit riziko bakteriální vaginózy, je třeba vzít v úvahu, že se nejedná o sexuálně přenosnou chorobu. Jedním z příznaků, které na tento problém ukazují, silná bolest nebo minimálně nepohodlí během močení.

Stejně tak různé abnormální změny ve způsobu poševního výtoku. Hlavně pokud je těžký nebo tenký, může znamenat infekci. Zejména pokud je silně cítit po rybách. Projevuje se také barvou – zelenavý, bílý nebo šedý výtok je celkem jasným příznakem bakteriální vaginózy.

Příčiny choroby

Patří sem hlavně změna vaginální bakteriální flóry, která způsobuje bakteriální vaginózu. Tu způsobují hlavně laktobacily. Také kvůli nadměrnému nárůstu anaerobů, protože ty rovněž mění rovnováhu mikroorganismů. Na druhé straně nedostatek přirozených laktobacilů, produkty zhoršující vaginální rovnováhu (některé přípravky na intimní hygienu) a výrazná promiskuita jsou další příčiny vedoucí k této infekci.

Léčba a jak se jí vyhnout

Po vyšetření pánve, při kterém se odebere malý vzorek vaginálního výtoku, bude váš lékař schopen určit, zda máte tuto infekci. Po stanovení diagnosy obvykle následují antibiotika – často klindamycin a metronidazol. Dále pak krémy či gely aplikované přímo na pochvu. Také se doporučuje absence sexuální aktivity do úplného vyléčení.

Jakmile je problém vyléčen, může se znovu objevit. Vyhněte se příliš umělým mycím přípravkům a také těm s parfemací. Když máte sex, používejte kondomy.