Báječný cuketový koláč bez výčitek: skvělá chuť a málo kalorií

0
(0)

Dalibor , 13. 10. 2020

Cuketa je neuvěřitelně flexibilní potravina a v období její sklizně je těžké vymyslet, jak ji všechnu upotřebit. Pro svou neutrální chuť a nutriční vlastnosti je velice oblíbená a uplatní se i u lidí, kteří dbají na zdravou výživu. Vyskytuje se v bezpočtu receptů na slaná i sladká jídla, zdravá i nezdravá, připravovaná na grilu, na sporáku, v troubě... Tento rychlý recept na cuketový koláč je sice zdravý a lehký, ale také překvapivě chutný a nenáročný. Uvidíte sami, že se stane stálicí ve vašem letním a podzimním jídelníčku.

Pár lehce dostupných ingrediencí, chvíle vaření a skvělý výsledek

Pro přípravu jednoho koláče budeme potřebovat:

  • 4 cukety,
  • 5-6 rajčat,
  • 300 gramů netučné zakysané smetany,
  • 150 gramů tvarohu,
  • mouku, sůl, česnek, olej na vaření.

Cuketu nakrájíme na kolečka, posolíme, promícháme a necháme asi hodinu „vyplakat“. Poté slejeme přebytečnou vodu, obalíme v mouce a smažíme na rozpálené pánvi na troše oleje. Ideální je slunečnicový nebo olivový. Cuketu osmažíme z obou stran. Pokud je to třeba, můžeme použít dvě pánve současně.

Připravíme cuketu a pak už jen vrstvíme jednu dobrotu na druhou

Nachystáme si dortovou formu, zapékací mísu nebo malý pekáček. Na dno naskládáme jedno vrstvu osmažené cukety. Následně si v misce smícháme zakysanou smetanu s tvarohem a podle chuti přidáme česnek a sůl. Důkladně promícháme a potom část rozetřeme na připravenou první vrstvu cukety. Rajčata důkladně omyjeme, nakrájíme je na kolečka a navrstvíme je na směs tvarohu a zakysané smetany. Potom navrstvíme další patro cukety, smetany s tvarohem a rajčat a pokračujeme, dokud máme ingredience. Končit bychom měli vrstvou zakysané smetany s tvarohem. Koláč můžeme ozdobit rajčaty a jakoukoliv zeleninou či bylinkami, které máte po ruce. Koláč je hotový! Pokud ho nesníte hned, uchovávejte v chladnu. Dobrou chuť!