Obsah článku
Petr Pavel dal vládě jasné datum — osmý červen. Pokud ho nepustí na summit NATO, podá kompetenční žalobu na Ústavní soud. Vicepremiér Havlíček to označil za ultimátum a politické selhání. Skončí spor u soudu, nebo dohodou?
Ultimátum, které rozbouřilo Strakovku
Prezident Pavel to řekl nahlas, veřejně, na pražské bezpečnostní konferenci Globsec. „V případě, že by skutečně rozhodnutí vlády bylo takové, které brání prezidentovi ve výkonu jeho ústavních pravomocí, pak by asi nezbylo nic jiného, než se obrátit na arbitra, a tím je Ústavní soud.“ Žádné diplomatické obcházení. Žádné neurčité náznaky. Přímá hrozba žalobou.
Osmého června má vláda rozhodnout o složení české delegace na aliančním summitu NATO. Premiér Andrej Babiš už požádal ministra obrany Jaromíra Zůnu, aby začal připravovat mandát české výpravy. Prezidenta ale na summitu nechce.
Babišův argument? Že sám svým zahraničním protějškům daleko lépe vysvětlí, proč Česko stále neplní ani dvouprocentní minimum výdajů na obranu. Hlavní překážkou Pavlovy účasti je ale především ministr zahraničí Petr Macinka z Motoristů.
Havlíček nemlčel — a jeho slova pálí
Vicepremiér Karel Havlíček z ANO neskrýval rozhořčení. „Nelíbí se mi, že to vzkazuje přes média. Pokud někdo chce podat žalobu, tak to udělá, neříkám to dopředu do médií,“ reagoval pro Blesk. Podle něj celá situace svádí k tomu, že jde o ultimátum. A to prý žádná vláda nemůže připustit.
Pak přišel ještě tvrdší výrok. Havlíček označil případnou žalobu za „politické selhání“ ze strany prezidenta. Připomněl, že vláda sama mohla podat kompetenční žalobu kvůli tomu, že Pavel odmítl jmenovat Filipa Turka ministrem. Neudělala to. Proč?
„Neudělali jsme to mj. proto, že jsme přesvědčeni, že lidé nevolí politiky, aby ti nejvyšší na sebe podávali ústavní žaloby,“ uzavřel Havlíček.
Má žaloba vůbec smysl?
Politolog Lukáš Valeš upozorňuje na zásadní problém. Než by Ústavní soud žalobu vůbec „rozsekl“, bude už dávno po summitu NATO. Jinými slovy — i kdyby Pavel žalobu podal, na samotný summit by to nemělo žádný praktický vliv.
Valeš se spíše domnívá, že mezi Strakovkou a Hradem dojde k dohodě na jiných věcech.
Dvě linie ve vládě — a tiché vyjednávání
Mezi Strakovkou a Hradem totiž probíhá paralelní spolupráce. Nedávno se Babiš s Pavlem shodli na nových českých velvyslancích — a to bez jediného konfliktu.
„Tady můžeme mít dvě linie. Jednu představuje pan ministr zahraničí Macinka, taková ta vůči Hradu mnohem agresivnější, a druhou, možná pragmatičtější, pan předseda vlády,“ analyzuje Valeš. Macinka tlačí na konfrontaci. Babiš vyjednává potichu.
Otázka tedy nezní, jestli Pavel žalobu podá. Otázka zní, jestli se osmého června nestane něco, co celou situaci překlopí úplně jinam. Třeba to, že na summit nakonec poletí oba.
Co si myslíte vy?
Měl by prezident jet na summit NATO, nebo má pravdu Babiš? Sdílejte tento článek — protože tohle se týká každého z nás. Je to spor o to, kdo vlastně Česko zastupuje ve světě. A odpověď na tuto otázku ještě nikdo nedal.

Zdroje


