--> --> Babiččiny vaječné snídaně z dětství - iRecept

Babiččiny vaječné snídaně z dětství

-->
-->
0
(0)

Dalibor , 29. 09. 2022
-->

Nostalgie nikdy neuškodí a koho by nezasáhly milé vzpomínky na dětství, na dobu bez velkých starostí a na svět plný barev, novinek a zážitků! Řada lidí se shoduje, že mnoho zážitků ze starých časů je vázáno na vůně, a mezi ně bezpochyby patří i voňavé teplé snídaně, které připravovala milující babička, především z vajec. A pokud se jednalo o domácí vajíčka, bylo všechny pokrmy ještě lepší. Nikdy jim však nechyběla hlavní ingredience - láska.

Dříve byli veškeré ingredience přírodní

Tehdy se nezabývalo zdravou výživou ani minimalizací tuků a soli. Lidé se však přirozeně pohybovali mnohem více a jídlo bylo přirozené, bez mnoha moderních přísad a konzervantů.

Vzpomeňte si koneckonců, možná jste to měli stejně, a možná si někdy jednu z těchto snídaní dopřejete.

Chléb nebo veka ve vejci

Nejoblíbenější rodinný recept, a to zejména pro svou vynikající chuť a jednoduchou a rychlou přípravu. Stačilo mít doma krajíc chleba nebo másla, vejce a olej a mohli jste začít s přípravou, která byla zcela jednoduchá. Plátky chleba nebo obalu se namáčely z obou stran do rozšlehaného a osoleného vejce a smažily se z obou stran v rozpáleném oleji. Poté se na chvíli položily na ubrousek, aby se vstřebal přebytečný tuk, a mohly se podávat. Nejvíce nám chutnaly potřené trochou hořčice a ozdobené plátkem čerstvého rajčete.

Hemenex nebo Ham and eggs?

Šunka s vejci je známé a oblíbené snídaňové jídlo, zejména v angloamerické kultuře, ale u nás se stalo populárním pod názvem hemenex, pod kterým se kdysi objevovalo na jídelních lístcích restaurací. Ať už tomuto pokrmu říkáte jakkoli, je to prostě šunka s vejci. Na pánvi rozpusťte máslo nebo rozehřejte olej podle chuti, dno vyložte plátky šunky a lehce je osmahněte. Potřete je rozšlehaným vejcem a osolte a usmažte. K šunce jsme přidali plátky rajčat, které dodaly hemenexu barvu a svěží chuť.

Míchaná vejce alias vaječina

Název tohoto pokrmu závisí na tom, odkud pochází, vejce se používá hlavně na severní Moravě. Může se zdát, že příprava této snídaně je jednoduchá a není na ní nic špatného, ale opak je pravdou. Pokud chcete, aby míchaná vajíčka měla opravdu hladkou konzistenci a ne vysušenou hrudkovitou, musíte do vajec rozšlehaných se špetkou soli přidat trochu vlažné vody. Míchaná vejce chutnají nejlépe, když jsou připravena na másle.

Zdroj: prosvet.cz ,  Babcine Przepisy

-->