Babiččina metoda hnojení pro krásné a bohatě kvetoucí muškáty

0
(0)

Dalibor , 18. 05. 2021

Aby muškáty krásně kvetly, bude třeba jim dopřát velký truhlík a více substrátu, tak si to myslí mnoho lidí. Jenže skutečnost je jiná! Muškáty požadují přesný opak. Čím větší truhlík, tím větší rostlina bude, ale zároveň bude bez květů. Muškáty dříve zdobily každý balkon, nyní už jejich popularita utuchá, což je jistě škoda, protože na parapetu či zavěšené na zábradlí zajistí neutuchající krásu.

Aby pelargonie neboli muškáty kvetly, budete jim muset zajistit následující

Jakmile si muškáty přinesete z obchodu, zasaďte je do neutrální nebo mírně zásadité půdy. V létě jim poskytněte hnojení přípravkem obohaceným o draslík a fosfor - použijte tekutá hnojiva, aby především kořeny mohly absorbovat veškeré živiny. Půda by měla být vzdušná, a ne příliš mokrá. Pokud budete pěstovat muškáty i přes zimu, dopřejte jim alespoň jednou za zimu hnojivo s manganem, borem a jódem. Upozorňujeme, že není vhodné na podzim či v zimě muškáty hnojit dusíkatým hnojivem, může jim ublížit. A jak jistě víte, komplexní hnojiva jsou plná dusíku. Vyzkoušejte babiččin recept na skvělé hnojivo, které podpoří zdraví růst a bohaté kvetení muškátů.  

Připravte si

  • Voda 2 litry
  • Dřevěný popel 100 gramů
  • Droždí 20 gramů
  • Manganistan draselný 10 zrníček
  • Jód 10 kapek
  • Cukr 4 lžíce

Připravte si nádobu, která má objem tři litry. Nyní uvařte dva litry vody a přidejte dřevěný popel nejlépe z břízy, který byste měli prosít na jemný prášek. Jakmile tekutina vychladne, rozmačkejte droždí a přidejte je do tekutiny. Použijte čerstvé droždí, suché není sázkou na jistotu. Dále přidejte cukr a promíchejte. Nechte tekutinu odstát, přibližně dva dny na temném místě. Po dvou dnech přidejte manganistan a kapky jódu. Těsně před použitím hnojiva obohaťte tekutinu o pět kapek peroxidu vodíku.

Jak použít hnojivo

Výsledné hnojivo musíte ředit v poměru 1:2. To znamená, že jeden litr hnojiva zředíte ve dvou litrech odstáté vody. Pokud použijete takové množství, než zalijete rostliny, nakapejte do konve patnáct kapek peroxidu vodíku, jehož koncentrace je 3%. Takové hnojivo lze použít jednou týdně. Hnojivo skladujte při teplotě od nuly do pěti stupňů, nejdéle však jeden měsíc.