Arytmie (bušení srdce): 10 příčin, o kterých musíte vědět

0
(0)

Jan , 08. 04. 2020

Obsah článku

Ať už je to náhle bušení srdce, vynechán tep, chvění nebo nepravidelný rytmus, kdy k tomu dojde, ví to pořádně člověka vystrašit.

Co to arytmie vlastně znamená a co ji může způsobovat? Na tyto otázky se pokusíme najít odpovědi v tomto našem dnešním článku.

Co je to arytmie?

Srdeční rytmus je regulován elektrickými nervovými signály ve tvaru sinusoidy. Jde o přirozený srdeční rytmus.

Elektrické impulsy cestují bez problémů nervy až do komor srdce, které se následně v určitém pořadí stahují, aby pumpovali krev do jednotlivých částí vašeho těla.

Jakékoliv chyby v tomto procesu způsobují arytmii, čili abnormální srdeční rytmus. Při něm vaše srdce pumpuje krev buď příliš rychle, pomalu, nebo nepravidelně.

Další příznaky arytmie zahrnují nevolnost, točení hlavy, lapání po dechu, odpadávání či bušení v hrudi.

Příčiny arytmie, bušení a nepravidelného tlukotu srdce
Arytmie může mít více příčin, než byste si mysleli. Pojďme se nyní podívat na faktory, které ji vyvolávají nebo ovlivňují.

1. Onemocnění srdce
Koronární onemocnění ciev- jde o nemoc, při níž se na stěnách koronárních artérii (cévy, které přivádějí krev do srdce) vytvoří nánosy. Ty arterie zúží a sníží tak průtok krve či dokonce arterie úplně ucpou.

Následkem bývá nejednou srdeční infarkt. Ucpávání artérií ovlivňuje obezita, kouření, vysoký krevní tlak, cukrovka, stres, nedostatek cvičení a zvýšený cholesterol.

Srdeční infarkt- v případě, že jste v minulosti prodělali infarkt, tak poškozené tkáně v srdci mohou vyvolat arytmii.

Nejnebezpečnější forma arytmie je takzvanná ventrikulární fibrilace, při níž spodní komory srdce se začnou nekontrolovaně stahovat a člověku hrozí náhlý kolaps a ztráta vědomí.

Onemocnění srdečních chlopní- vaše srdce má 4 chlopně, na konci každé komory jednu. Jejich úloha je regulovat průtok krve srdcem a zajistit, aby krev neunikala dozadu.

Při onemocnění chlopní se ty nedostatečně uzavírají a krev pak neproudí hněvem a tělem správně. Může jít o vrozenou vadu, ale také důsledek opotřebení. Nejen ostatní onemocnění srdce, ale také infekce a zánětlivá onemocnění mají potenciál vést k problémům s chlopněmi.

Mezi příznaky problémů s chlopněmi patří bolest a tlak na hrudi, nedostatečný dech (hlavně při ležení a cvičení), slabost, otékající kotníky, chodidla nebo žaludek.

No a pak samozřejmě rychlé bušení srdce, které se snaží vykompenzovat špatné zásobení těla kyslíkem.

Další choroby srdce- vrozená srdeční choroba (defekty na srdci v důsledku zarděnek, cukrovky nebo užívání jistých léků během těhotenství), kardiomyopatie (příliš tenký nebo silný srdeční sval, jizvy na srdci).

2. Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak v žilách je dalším faktorem, který může změnit tlukot srdce na nepravidelný. Za vysoký krevní tlak se považuje stav, kdy horní tlak přesahuje hodnotu 140 mmHg a dolní 90 mmHg.

Vysoký krevní tlak ovlivňuje více orgánů, včetně mozku, srdce a ledvin. Neléčený může časem vést až k mozkové mrtvici nebo srdečnímu infarktu.

Zvyšující se tlak v cévách je obvykle způsoben jejich zužováním kvůli ukládání nánosů a také snižováním jejich elasticity. Způsobuje ho hlavně nezdravý životní styl jako je konzumace alkoholu, kouření, nadměrný příjem soli či nedostatek cvičení.

Mohou ho však vyvolávat i jiná onemocnění, jako například nemoci ledvin, spánková apnea nebo hormonální poruchy.

Ve většině případů vysoký krevní tlak nevyvolává žádné příznaky, proto se mu zvykne říkat i “tichý zabiják”. V nejzávažnějších případech, pokud je již příliš vysoký, objevují se bolesti hlavy, únava, lapání po dechu, zvracení či problémy se zrakem.

3. Cukrovka
Diabetes je onemocnění, při kterém je hladina krevního cukru abnormálně vysoká. Dochází k tomu buď proto, že tělo nedokáže produkovat inzulín (cukrovka typu 1), nebo proto, že se buňky staly na inzulín rezistentní (cukrovka typu 2).

Vysoký krevní cukr vytváří na stěnách cév nánosy, ty se pak zúží a rozvine se koronární onemocnění tepen.

Riziko vzniku cukrovky zvyšuje i vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, obezita, spánková apnea a syndrom polycystických vaječníků. Jak tedy vidno, mnohé civilizační onemocnění se navzájem ovlivňují a jedno podmiňuje vznik druhého.

Při cukrovce člověk pociťuje příznaky jako jsou nadměrná žízeň, únava, rozmazané vidění, časté močení, neobvyklý hlad a ztráta tělesné váhy.

4. Genetické poruchy
Tak jako všechny ostatní onemocnění, i na arytmii mohou ovlivnit různé genetické poruchy.

Nepůjdeme zde příliš do hloubky, jen zmiňme ty, které mají na arytmii největší vliv. Jde zejména o tyto genetické poruchy:

  • Katecholaminergická polymorfní ventrikulární tachykardie – nefunkčnost proteinů, které v srdci regulují vápník
  • Brugada syndrom – porucha funkčnosti přenosu elektrických vzruchů v srdci, kvůli kterým srdce bije příliš rychle
  • Syndrom dlouhého QT – srdečnímu svalu trvá delší čas na zotavení se mezi jednotlivými tlukotu. Srdce bije někdy příliš rychle a odebírá kyslík mozku
  • Syndrom krátkého QT – opak předešlého syndromu, kdy srdečnímu svalu trvá kratší dobu se znovu nabít. Rizikem je náhlá srdeční smrt.

5. Onemocnění štítné žlázy

Arytmii může vyvolávat tak hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy), jakož i hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy). Obvykle však větší riziko pro arytmii je hypertyreóza.

Na vznik hypertyreózy ovlivňují několik faktorů – Gravesová choroba, nádory na vaječnících nebo varlatech, nezhoubné nádory na štítné žláze nebo hypofýze, zánět štítné žlázy nebo těhotenství. Také to mohou být některé léky.

Mezi nejčastější příznaky hypertyreózy patří palpitace, únava, problémy s koncentrací, viditelně zvětšená štítná žláza, zvýšená chuť k jídlu, vypadávání vlasů, třes rukou, zvýšené pocení, nervozita, ztráta hmotnosti a problémy se spánkem.

Na druhé straně, hypotyreóza je obvykle způsobována vaším imunitním systémem, který napadá a ničí štítnou žlázu. Její příčinami bývá nedostatek minerálů jako jód, zinek a selen, virální infekce, léky typu antidepresiv a také některé druhy rakoviny nebo hepatitida C.

Hypotyreóza se pak projeví přibíráním, depresí, únavou, bolestmi svalů, citlivostí na chlad, suchou pokožkou a lámavostí vlasů.

6. Alkohol
Konzumace nadměrného alkoholu také může způsobovat vznik arytmie a bušení srdce.

Snažte se omezit jeho konzumaci na maximálně 2 standardní alkoholické nápoje denně. Za takový se považuje 1 malé pivo, 1,5 dcl vína nebo 0,4 dcl tvrdého alkoholu.

7. Kofein
Nadměrný příjem kofeinu má potenciál vyvolat nepravidelný srdečný tlukot. Nedoporučuje se konzumovat více než 400 mg kofeinu denně.

Těhotné ženy by se měly kofeinu zcela vyhýbat nebo jej alespoň omezit na maximálně 200 mg denně. Jedna šálek kávy obsahuje v rozmezí od 95 do 200 mg kofeinu v závislosti na druhu.

Preso kávy mají obvykle méně, turecké více. Čím déle se totiž kávový spodek vyluhuje, tím více kofeinu do kávy vypouští. Přesně se dělají rychlým přechodem páry přes kávu, proto mají i méně kofeinu.

8. Kouření
Kouření může přímo poškodit vaše srdce. Z toho pak vyplývá i riziko vzniku arytmie.

9. Některé druhy léků
Mnohé léky, dokonce i ty, které jsou určeny na srdce, krevní tlak, depresi či psychózy vědí způsobit jako vedlejší účinek srdeční arytmii.

Stejně jsou na tom i některé výživové doplňky nebo rekreační drogy. Podrobnější vám k tomu bude umět říci lékař, zda některé vámi užívané léky jsou v tomto ohledu rizikové.

10. Stres

Arytmie ze stresu není ničím výjimečným. Stres totiž ovlivňuje nejen vaši mysl, ale může mít i fyzické následky na srdce a ostatní orgány.

Ve stresu na sobě často zaznamenáte projevy jako jsou napnuté svaly, bušící srdce nebo nadměrné pocení.

Uvedené projevy obvykle pominou spolu se stresem. Pokud však zažíváte stres často, mohou se u vás vyskytnout i vážnější komplikace jako jsou bolesti hlavy, nevolnosti, bolesti svalů, problémy se spánkem a vyčerpanost.

Pravidelné cvičení, zdravá strava, dostatek spánku, dovolená, meditace a uklidňující dechová cvičení dokáží se stresem velmi pomoci.

Co dělat, když vás postihne arytmie
Pokud u vás přetrvávají příznaky arytmie nebo pokud máte v rodině historii náhlého nevysvětlitelného úmrtí, pak byste měli vyhledat lékařskou pomoc.

Lékař dokáže monitorovat tlukot vašeho srdce či požádat o vyšetření na elektrokardiogramu, který měří elektrickou aktivitu srdce. V závislosti na výsledku testů se rozhodne ať už pro užívání léků, operaci nebo vložení implantátu do srdce.

No a samozřejmě, měli byste udělat i změny ve svém životním stylu.

Přestaňte kouřit, omezte kofein a alkohol, snižte úroveň stresu, zvyšte fyzickou aktivitu (pod lékařským dohledem) a udržujte si zdravou tělesnou váhu.

To vše by vám mělo pomoci kontrolovat arytmii, aby nezpůsobila vážnější následky na vašem zdraví nebo dokonce životě.